Takiej liczby wymeldowań urzędnicy się nie spodziewali. Jest ona znacznie wyższa niż ubiegłoroczna średnia. W całym 2012 roku z urzędowych kartotek zniknęło łącznie 369 osób.
O tym, że pod danym adresem mieszka mniej osób niż wynika to z dokumentów, zgłaszają najczęściej właściciele domów, którzy obawiają się, że w związku z nową ustawą śmieciową będą od lipca płacić dodatkowo za wywóz odpadów. Wymeldowanymi osobami są zazwyczaj mieszkańcy, którzy jeżdżą za granicę do pracy.
- Podstawą do naliczenia opłat za wywóz śmieci jest faktyczna liczba osób zamieszkujących pod danym adresem, a nie osób zameldowanych - tłumaczy Krzysztof Ważny, ze strzeleckiego magistratu. - W związku z tym osoby, które czasowo przebywają za granicą nie muszą się wymeldowywać. Wystarczy odnotować ten fakt w deklaracji, którą wszyscy właściciele domów są zobowiązani złożyć w urzędzie.
O tym, że lokatorzy nie muszą się wymeldowywać informują także pracownice referatu ewidencji ludności w strzeleckim ratuszu.
- Ale niektórzy, mimo naszych zapewnień, i tak składają wnioski o wymeldowanie - dodaje Barbara Malawska, kierownik referatu.
Nieco lepiej wygląda sytuacja w gminie Krapkowice. Od początku roku wymeldowało się z tamtejszego urzędu "tylko" 64 obywateli. Tutaj fala wymeldowań przeszła z końcem ubiegłego roku.
- Być może pomogły liczne spotkania z mieszkańcami - mówi Bernard Friedla z wydziału spraw obywatelskich w krapkowickim urzędzie. - Organizowaliśmy je wszędzie, gdzie było to możliwe. Wielokrotnie informowaliśmy, że nie ma konieczności wymeldowywania członków rodziny.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?