Strzelce Opolskie. Gmina chce zarabiać na śmieciach

Radosław Dimitrow [email protected] - 77 44 01 827
- Im więcej odpadów uda nam się odzyskać i sprzedać, tym więcej zarobimy - mówi Andrzej Trybuła. - Będziemy też obciążani mniejszymi opłatami środowiskowymi. (fot. Radosław Dimitrow)
- Im więcej odpadów uda nam się odzyskać i sprzedać, tym więcej zarobimy - mówi Andrzej Trybuła. - Będziemy też obciążani mniejszymi opłatami środowiskowymi. (fot. Radosław Dimitrow)
Na wysypisku w Szymiszowie stanie sortownia, która obsłuży 120 tys. mieszkańców.

Szkielet hali już stoi. Gdy nieco się ociepli firma budowlana, będzie kontynuować prace.

Sortownia, którą buduje gmina, ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Śmieci, które będą tutaj przywiożone, trafią na specjalną taśmę.

Zobacz: PARP uruchomiła projekt systemowy dla partnerstwa publiczno-prywatnego

Najpierw będą przebierane mechanicznie, a następnie ręcznie. Pracownicy będą pozyskiwać z odpadów papier, szkło, plastik i metale, które zostaną sprzedane firmom recyklingowym.

- Z założenia sortownia będzie mogła „obsłużyć” śmieci produkowane przez 120 tys. mieszkańców - mówi Andrzej Trybuła, prezes strzeleckiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych.

Obecnie wysypisko w Szymiszowie zajmuje się odbieraniem śmieci w dwóch gminach: Strzelcach Opolskich i Jemielnicy, które liczą łącznie ponad 40 tys. mieszkańców.

- Odzyskujemy ok. 10 procent odpadów, które są tutaj przywożone - dodaje Joachim Jałowy, kierownik wysypiska. Po wybudowaniu sortowni, ta ilość ma się zwiększyć do 15 procent, przy czym gmina chce dodatkowo sprowadzać śmieci także z sąsiedniego powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego. Ma to być możliwe dzięki sieci Regionalnych Instytucji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), które docelowo mają powstać w pięciu miejscach na Opolszczyźnie. Wysypisko w Szymiszowie jest wskazywane jako jeden z głównych kandydatów do takiej funkcji.

- Na recyklingu możemy zarobić rocznie dodatkowo kilkaset tysięcy złotych - przekonuje Trybuła.

Większy procent odzyskanych odpadów to ponadto niższe opłaty, jakie gmina musi zapłacić.

Konieczność budowy sortowni odpadów włodarze sygnalizowali od kilku lat z jeszcze jednego powodu: na wysypisku przybywa śmieci z każdym rokiem. Bywało, że pracownicy nie nadążali z ich segregacją, a przed wysypiskiem zalegała góra odpadów. Dzięki inwestycji problem zostanie rozwiązany.

Budowa i wyposażenie sortowni pochłonie ok. 7 mln złotych. Gmina zdobyła na ten cel unijną dotację w wysokości 2 milionów złotych. Inwestycja ma być gotowa do końca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska