Strzelce Opolskie i Gogolin planują nowe parki

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Wizualizacja Rybaczówki.
Wizualizacja Rybaczówki.
Oba samorządy złożyły właśnie wnioski o unijne dotacje na utworzenie nowych terenów zielonych. Gmina Strzelce Opolskie planuje je utworzyć poprzez wyremontowanie kolejnego fragmentu Rybaczówki i nasadzenie nowych drzew i krzewów. Tym razem uporządkowany ma być tzw. mały staw. Dodatkowe prace będą prowadzone także przy dużym stawie.

- W zakresie robót przewidziano pielęgnację i nasadzenia roślin, odmulenie stawu, budowę alejek, ścieżek rowerowych, oświetlenia i ławeczek - informuje Katarzyna Dynak z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich.

Roboty przewidziane przez gminę będą kontynuacją inwestycji, która zakończona została w ubiegłym roku. Wtedy nad Rybaczówką powstała plaża, niewielkie molo, drewniane mostki i alejka. Dzięki temu w sezonie letnim ludzie przychodzą się nad wodę się opalać albo popływać kajakiem (kąpiel w stawie jest zabroniona).

- Chcemy, żeby docelowo to był teren rekreacyjny z parkowymi alejami i dużą ilością zieleni, by można było tam wypocząć - tłumaczy burmistrz Tadeusz Goc.

W sprawie inwestycji gmina złożyła właśnie wniosek o unijną dotację. Szacowany koszt to 2,56 mln złotych, przy czym dofinansowanie może wynieść ok. 2,17 mln złotych.

Park w centrum GogolinaO unijne pieniądze na stworzenie nowych terenów zielonych wnioskuje także Gogolin. W ramach przedsięwzięcia planuje utworzyć ogród miejski przy osiedlu przy ul. Powstańców. Mają się tam pojawić drzewa i krzewy owocowe.

- Planujemy także budowę alejek i traktów dla rolkarzy, urządzeń zabawowych, instalacji nawadniającej, energooszczędnego oświetlenia parkowego, montaż ławek, koszy, karmików i poidełek dla ptaków - informuje Arnold Joszko z urzędu w Gogolinie.
Obecnie ten teren w Gogolinie jest trudno dostępny dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi w wózkach, a mur, którym jest otoczony sprawia wrażenie zamkniętej enklawy w centrum miasta.

- Zlikwidowanie barier architektonicznych spowoduje, że park stanie się otwartym i dostępnym dla wszystkich mieszkańców miejscem rekreacji oraz odpoczynku - zakłada Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

W tym przypadku gmina zaplanowała nasadzenie aż 766 sztuk drzew i krzewów na powierzchni 1,5 ha. Inwestycja w Gogolinie kosztować będzie 1,46 mln złotych, przy czym unijna dotacja może wynieść 1,25 mln zł (to 85 proc. kosztów całego zadania).
W obu przypadkach samorządy uzależniają inwestycje od otrzymania dotacji. Jeśli Unia wyrazi zgodę to parki powinny być gotowe w 2017 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska