Strzelce Opolskie. Niedowidzący pomagali zdrowym zrozumieć swój świat

fot. Radosław Dimitrow
Podczas konferencji w Strzelcach Opolskich osoby pełnosprawne mogły przekonać się jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych.
Podczas konferencji w Strzelcach Opolskich osoby pełnosprawne mogły przekonać się jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych. fot. Radosław Dimitrow
Zasłoń oczy, weź białą laskę i idź przed siebie . O codziennych sprawach, które często dla zdrowych wydają się banalne i oczywiste rozmawiano na konferencji w Strzelcach Opolskich. Niepełnosprawni wyjaśniali, jak wygląda świat z ich perspektywy.

Żółto-czarna taśma na pierwszym i ostatnim stopniu schodów znacznie ułatwia osobom niedowidzącym poruszanie się po nich. Ich oklejenie wydaje się sprawą banalną. Tymczasem wiele budynków użyteczności publicznej nie jest przygotowanych na przyjęcie niepełnosprawnych petentów.

M.in. o tym rozmawiali członkowie Polskiego Związku Niewidomych podczas konferencji w Strzelcach Opolskich.- Świat "widziany" przez osoby niewidzące lub niedowidzące wygląda całkiem inaczej - mówi Marek Kasprzyk, który kieruje strzeleckim kołem niewidomych. - Niebezpieczne mogą być nie tylko schody, ale także niewielkie progi.

Podczas konferencji podsumowano akcję "Pszczelarze". Polegała ona właśnie na wyklejaniu schodów żółto-czarnymi taśmami. Wzięli w niej udział wolontariusze ze strzeleckiego gimnazjum nr 2. Okleili schody m.in. w urzędach, bankach, na policji i na poczcie. Wczoraj dostali za to dyplomy i usłyszeli podziękowania od niewidomych.

Podczas konferencji w Strzelcach Opolskich osoby pełnosprawne mogły przekonać się jak wygląda świat z perspektywy osób niewidomych.
(fot. fot. Radosław Dimitrow)

Osoby pełnosprawne mogły się przekonać, jak wygląda świat z perspektywy niewidomych. Goście zakładali na oczy zaciemnione gogle, w rękę -białą laskę. Każdy miał przejść przynajmniej kilka metrów. - Tak się nie da chodzić! Nie wiem, w którą stronę idę! Trzymajcie mnie, żebym się nie przewrócił! - emocjonowali się ci, którzy zdecydowali się na test.

W trakcie obrad sporo mówiono także o komputerach, które dzięki syntezatorom mowy i klawiaturom z alfabetem Braille'a są oknem na świat dla niepełnosprawnych. - Jeszcze w ubiegłym roku niewidomi mogli korzystać z dopłat PFRON-u na zakup takiego sprzętu.

Dostawali aż 95 procent jego wartości - mówi Michał, osoba niedowidząca. - Obecnie maksymalne dofinansowanie wynosi 70 proc., a resztę trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.

Dla osób, które mają raptem kilkaset złotych renty, kupno komputera jest poza możliwościami. Dlatego podczas konferencji niewidomi wielokrotnie powtarzali, że trzeba zmienić przepisy i przywrócić poprzednie stawki dopłat.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska