reklama

Strzelczanie zamieniają mieszkania komunalne w ruinę

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zaktualizowano 
-Tak wygląda lokal oddany niedawno przez jednego z lokatorów przy ul. Gogolińskiej. Mężczyzna został stąd eksmitowany, bo na dodatek nie płacił czynszu - mówi Arkadiusz Linek.
-Tak wygląda lokal oddany niedawno przez jednego z lokatorów przy ul. Gogolińskiej. Mężczyzna został stąd eksmitowany, bo na dodatek nie płacił czynszu - mówi Arkadiusz Linek. Radosław Dimitrow
Urzędnicy łapią się za głowy - ludzie coraz mniej dbają o lokale komunalne.

Coraz więcej mieszkań komunalnych zdawanych jest przez lokatorów w katastrofalnym stanie. Tylko od początku roku samorząd przejął 7 lokali, które zostały doprowadzone przez najemców do kompletnej ruiny.

- Przypadków dewastacji przybywa, a generalnie mieszkania są nam oddawane w coraz gorszym stanie - mówi Arkadiusz Linek, z Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego w Strzelcach Opolskich.

Kilka dni temu jeden z lokatorów przy ul. Gogolińskiej oddał mieszkanie, w którym nie przeprowadzał żadnych prac remontowych od ponad 20 lat, czyli od momentu, gdy dostał do niego klucze. Od wielu lat nie mył także okien. Gdy urzędnicy przyszli na miejsce, żeby spisać protokół odbioru, nie mogli uwierzyć własnym oczom.

- Ściany oblepione były grubą warstwą brudu, a w mieszkaniu czuć było stęchlizną - relacjonuje Linek. - Najemca ogołocił także lokal ze wszystkiego, co było wartościowe. Zdemontował i prawdopodobnie sprzedał m.in. umywalkę i ubikację, które były w łazience.

To nie jest jednak najbardziej wstrząsający z przypadków, jaki znają urzędnicy. Jeden z lokatorów, któremu było w mieszkaniu zimno, wyciągnął drewniane futryny, porąbał je, a następnie rozpalił w pokoju palenisko.

- W głowie się nie mieści, do jakiego stanu potrafią doprowadzić mieszkanie niektórzy lokatorzy - przyznaje Maria Feliniak, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. - Najgorsze jest to, że następnie gmina musi te lokale remontować za własne pieniądze, bo kolejne osoby czekają przecież w kolejce po mieszkanie.
Tylko w tym roku gmina wydała ok. 250 tys. złotych na remonty zdezelowanych mieszkań. Ta kwota byłaby prawdopodobnie jeszcze wyższa, ale samorząd znalazł inne rozwiązanie. W przypadku siedmiu najbardziej zniszczonych lokali, ogłosił konkurs na ich remont w zamian za wynajem.

- Średni koszt remontu takiego mieszkania to ok. 25 tys. złotych - dowiedzieliśmy się w urzędzie.

W przypadku zdewastowanych lokali, gmina praktycznie nie ma żadnych szans, na odzyskanie pieniędzy od osób, które do tego doprowadziły. W przypadku pozwania takiej osoby, sądy najczęściej umarzają sprawy, bo lokatorzy deklarują zwykle zerowe dochody.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

++++AMEN++++

pANIE LINEK TAK ZAWSZE SIE DZIEJE JAK NIE MA KONTROLI .KASE BIERZECIE ZA PILNOWANIE WLASNYCH STOLKOW I KORYT.

c
czytelnik

W Polsce 70 %  pieniędzy przeznaczanych na pomoc społeczną przeznaczonych jest na wypłaty dla urzędasów , gdyby te pieniądze przeznaczyć na remonty (okresowe) mieszkań komunalnych , w których mieszkają ludzie z różnymi problemami , w tym finansowymi, nie było by problemu. 

   Gdzie do cholery są pracownicy socjalni , wypie..dalać zza biurek i do roboty w teren.Jak mogli dopuścić do takich zaniedbań?

   Jakim prawem mieszkania komunalne przechodzą w ręce ludzi bogatych mających na remont?

Całkowita porażka i bezradność służb , jak tak pracuje OPS to wszyscy powinni wylecieć na bruk.

 

G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 16:16, Gość napisał:

Prawo jest tak skonstruowane ,że urzędnik jest na usługach żula.Bo ŻUL to jest nie byle kto , to obywatel w trudnej sytuacji życiowej i konstytucja gwarantuje mu pomoc. O obowiązkach jakoś nie ma zapisu nigdzie. Redaktor pisze przecież , że nawet jak urzędnicy skontrolują( jest to na pograniczu prawa , bo to nękanie obywatela ) i wnoszą o ukaranie ewidentnego niszczenia , to sąd umarza sprawę , bo nie ma i tak z czego wyegzekwować .Proponuję pojechać do Kędzierzyna i zobaczyć co z pięknego , nowoczesnego budynku komunalnego zrobili zule przez 6 lat. Przeddwojenne kamienice są w lepszym stanie , albo pojedź jak się nie boisz do Szymiszowa w okolice stacji . Tam zobaczysz jak patologia ma się swietnie , w każdym oknie cyfra+ a zaległości w płaceniu rekordowe. A Ty ich możesz cytuję c m o k n ą ć .

CZYLI ZULOM DAC WASZE WYPLATY A WAS WYPIERRRRDOLIC NA ZBITY PYSK.

G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 14:42, Gość napisał:

Ciekawe jakie to prawo pozwala  bezkarnie niszczyć  nie  swoje mienie .Jeżeli prawo nie pozwala urzędnikowi na  interwencję w tak oczywistych sprawach to nalezy zadać sobie pytanie - po co  urzędnicy  codzienni  zwlekają  swoje zwloki do ratusza i  za co pobieraja sowite  wynagrodzenia '' Za to że nic nie mogą ''Prawo jest tak skonstruowane ,że urzędnik jest na usługach żula.Bo ŻUL to jest nie byle kto , to obywatel w trudnej sytuacji życiowej i konstytucja gwarantuje mu pomoc. O obowiązkach jakoś nie ma zapisu nigdzie. Redaktor pisze przecież , że nawet jak urzędnicy skontrolują( jest to na pograniczu prawa , bo to nękanie obywatela ) i wnoszą o ukaranie ewidentnego niszczenia , to sąd umarza sprawę , bo nie ma i tak z czego wyegzekwować .Proponuję pojechać do Kędzierzyna i zobaczyć co z pięknego , nowoczesnego budynku komunalnego zrobili zule przez 6 lat. Przeddwojenne kamienice są w lepszym stanie , albo pojedź jak się nie boisz do Szymiszowa w okolice stacji . Tam zobaczysz jak patologia ma się swietnie , w każdym oknie cyfra+ a zaległości w płaceniu rekordowe. A Ty ich możesz cytuję c m o k n ą ć .
G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 14:17, Gość napisał:

To co piszesz jest sensnowne i dla normalnych oczywiste . Tylko materia nie dotyczy normalnych , przyzwoitych osób , tylko patologii. Tę grupę chroni prawo a urzędnicy muszą je przestrzegać czy im się podoba czy nie . Zapraszam na jeden dzień do instytucji zajmującej się problemem, to zapewniam ,że zmienisz zdanie .Żula chroni prawo i mu mogą ...Nawet jak go ukarają , to nie ma i tak z czego wyegzekwować , bo takie obowiązuje prawo .

Ciekawe jakie to prawo pozwala  bezkarnie niszczyć  nie  swoje mienie .

Jeżeli prawo nie pozwala urzędnikowi na  interwencję w tak oczywistych sprawach to nalezy zadać sobie pytanie - po co  urzędnicy  codzienni  zwlekają  swoje zwloki do ratusza i  za co pobieraja sowite  wynagrodzenia 

'' Za to że nic nie mogą ''

G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 14:17, Gość napisał:

To co piszesz jest sensnowne i dla normalnych oczywiste . Tylko materia nie dotyczy normalnych , przyzwoitych osób , tylko patologii. Tę grupę chroni prawo a urzędnicy muszą je przestrzegać czy im się podoba czy nie . Zapraszam na jeden dzień do instytucji zajmującej się problemem, to zapewniam ,że zmienisz zdanie .Żula chroni prawo i mu mogą ...Nawet jak go ukarają , to nie ma i tak z czego wyegzekwować , bo takie obowiązuje prawo .

CZYLI TWOJA PRACA I TWIOCH WSPOLPRACOWNIKOW JEST CALKOWICIE TEZ DAREMNA,BO NIC NIE MOZECIE ZROBIC.WIEC PO CO TWOJA INSTYTUCJA ISTNIEJE?CZYZBY TYLKO DLA WASZYCH KORYT I ZLOBOW.

G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 08:11, prawda napisał:

Urząd zarządzania tymi mieszkaniami sam sobie wystawia swiadectwo niedołęstwa!Jeżeli ja wynajmuję komuś mieszkanie, to od takiego najemcy żądam 3 miesięcznej kaucji w wysokości 3 x miesięczny czynsz. Gdy on nie potrafi tego zapłacić, niech stara się o te pieniądze w opiece społecznej. Te pieniądze są właśnie na pokrycie usterek jaki ten najemca po sobie zostawi. Resztę dostanie albo musi jeszcze do tego dopłacić. Druga sprawa, najemca dostanie czyste i wybielone mieszkanie i takie też musi oddać gdy sie wyprowadza. Komunalka za bardzo cacka się z takimi ludzmi! Na piwo i wódkę starcza, na utrzymanie mieszkania często brak pieniędzy!To co piszesz jest sensnowne i dla normalnych oczywiste . Tylko materia nie dotyczy normalnych , przyzwoitych osób , tylko patologii. Tę grupę chroni prawo a urzędnicy muszą je przestrzegać czy im się podoba czy nie . Zapraszam na jeden dzień do instytucji zajmującej się problemem, to zapewniam ,że zmienisz zdanie .Żula chroni prawo i mu mogą ...Nawet jak go ukarają , to nie ma i tak z czego wyegzekwować , bo takie obowiązuje prawo .
E
Eurofighter

"Wyciong drewniane Futryny i zrobiol Feuer'ka na srodku Izby", usw. Typisch Chadziaje, Prziblyndy na Slonsku. Wyloz jedyn z drugim niedowno z jakyjs Hajtki, Ziymiynki, Szalasu i mysli ze dalyj sie tak moze zachowywac.

Obcionzyc ich Kosztoma za Remont takiygo Miyszkania to sie nauczy, ze trzeba dbac o to kaj sie miyszko, choc nawet nie w swoim, bo tacy tego niewiedzom, bo jeszcze ich zodyn tego nienauczol!!! Zresztom w piyrwszym Wpisie jest to dobrze wytlumaczone. Niewazne czy te Miyszkania som z Wohnungsgenossenschat czy inne Mietwohnungen to obowionzujom te same Prawa i podobne Obowionzki wobec Lokatorow! Dziady i nic wiyncyj. Wymontowol Armatura, Umywalka, Muszla Klosetowo etc. tak jak zaro po Wojnie gupiy Osadniki i Zbrodniarze powojynni z Polski, gorzyj jak wtedy Russe. Lachkrampf.

G
Gość
masz szansę w październiku podziękować tym , którzy rzekomo ciężko pracując uchwalili takie bezsensowne przepisy, a te cyt. pierdzistołki muszą je respektować i z zaciśniętymi zębami usłużnie pracować dla żuli i meliniarzy, bo poskarżą się ,że ktoś śmie im uwagę zwrócić a oni mają swoje prawa i im się należy .
G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 11:11, Gość napisał:

 Jest jakaś  ciekawa prawidłowość . W  urzędach  przybywa  pierdzistolków  odpowiedzialnych za   sprawy socjalne i komunalne  a   ludzi zyjących poniżej progu ubóstwa   , patologie społeczne  i  lokali zamieniamych w  meliny przybywa. ''Czy leci z nami pilot''

  A na   pomoc dla  żuli , meliniarzy  i innej mętowni  oraz na  utrzymanie  ich melin  oraz na to  aby socjalni pierdzistołki  ciężko  pracowali w ciepełku i pod dachem - strzelecki podatnik  łoży  kilka milionów  zlotych rocznie.

''Równia pochyła''

G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 11:11, Gość napisał:

Jest jakaś  ciekawa prawidłowość . W  urzędach  przybywa  pierdzistolków  odpowiedzialnych za   sprawy socjalne i komunalne  a   ludzi zyjących poniżej progu ubóstwa   , patologie społeczne  i  lokali zamieniamych w  meliny przybywa. ''Czy leci z nami pilot''


Nie leci z nami pilot , tylko nieudolna władza PO- PSL. By żyło się lepiej wszelkiej maści ciotkom, pociotkom i znajomym królika .
G
Gość
W dniu 07.09.2015 o 10:26, Gość napisał:

pracownikow komunalki pociagnac do odpowiedzialnosci za nie wypelnianie swoich obowiazkow i narazenie komunalke na straty. wlasciciel, czyli komunalka jest zobowiazana do regularnej kontroli tych mieszkan. conajmniej raz w roku wlasciciel powinien kontrolowac (z wczesniejsza zapowiedzia) powierzone mieszkanie. w koncu pracownicy komunalki biora za to pieniadze.

 Jest jakaś  ciekawa prawidłowość . W  urzędach  przybywa  pierdzistolków  odpowiedzialnych za   sprawy socjalne i komunalne  a   ludzi zyjących poniżej progu ubóstwa   , patologie społeczne  i  lokali zamieniamych w  meliny przybywa. 

''Czy leci z nami pilot''

G
Gość

To nie jest takie proste . Państwo stworzyło takie prawo , że chroni wszelką patologię , wręcz umożliwia jej funkcjonowanie . Wypowiadają się tu zapewne ludzie cięzko pracujący , przyzwoici i odpowiedzialni . Ale patologia i żulerstwo to zupełnie inna optyka . Państwo chroni ich twierdząc ,że im kiedyś nie wyszło i dalej nie wychodzi ,ze są też obywatelami ,że ....A kolejne pokolenia wyrastają patrząc ,iż wcale nie trzeba ciężko i uczciwie pracować , aby całkiem nieźle żyć .Głodne dzieci??? ...tzw. wczorajszych rodziców z obowiązkową wypasioną komórką , paczką fajek , darmowymi obiadami , stypendiami , zasiłkami , dodatkami , zwolnieniami , umarzaniami -itd., itp i tak jest fajnie

G
Gość

pracownikow komunalki pociagnac do odpowiedzialnosci za nie wypelnianie swoich obowiazkow i narazenie komunalke na straty. wlasciciel, czyli komunalka jest zobowiazana do regularnej kontroli tych mieszkan. conajmniej raz w roku wlasciciel powinien kontrolowac (z wczesniejsza zapowiedzia) powierzone mieszkanie. w koncu pracownicy komunalki biora za to pieniadze.

O
Online

Uważam, że co 6 miesięcy powinna być niezapowiedziana kontrola mieszkań komunalnych.. nie może być tak, że lokatorzy, którzy otrzymali mieszania za darmo z bardzo niskim czynszem po prostu nie dbają.. 

 

Druga sprawa to przepisy nie pozwalające na selekcję osób ubiegających się o mieszkania.. patologia dostaje mieszkania i zamienia je w ruinę..

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3