Studenci nyskiej architektury biorą się za rzeźnię

Krzysztof Strauchmann
Instytut Architektury PWSZ w Nysie zorganizował wizję lokalną dla swoich studentów. Mieli oni okazję poznać starą architekturę przemysłową w nieczynnej rzeźni.
Instytut Architektury PWSZ w Nysie zorganizował wizję lokalną dla swoich studentów. Mieli oni okazję poznać starą architekturę przemysłową w nieczynnej rzeźni.
Studenci architektury nyskiej PWSZ z kolegami z Lwowa i Wrocławia opracują koncepcję zagospodarowania przestrzennego dawnego kompleksu przemysłowego.

Co można jeszcze zrobić ze starym, częściowo zrujnowanym budynkiem dawnej rzeźni w centrum miasta? To pytanie padało bardzo często podczas studyjnej wizji w terenie, do jakiej doszło w Nysie 8 marca.

Nyski Instytut Architektury, za zgodą syndyka upadłej firmy, zorganizował dla studentów zwiedzanie opuszczonego i zamkniętego obiektu. Studenci mogli wykonać inwentaryzację, dokumentację fotograficzną, ocenić wstępnie stan techniczny budowli, która stoi niewykorzystana i niszczeje. Zastanawiali się przy tym nad wykorzystaniem i przeznaczeniem budynku. Tym bardziej, że w okolicy niebawem powstaną nowe publiczne obiekty usługowe i cała dzielnica zmieni swój charakter. Jak tłumaczy prof. Tomasz Malczyk, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie, wizja lokalna to pierwszy etap przygotowań do wielkiej interdyscyplinarnej burzy mózgów na temat zagospodarowania obiektu w kontekście przeznaczenia całej jego okolicy.

- Na temat rzeźni w Nysie powstawały już u nas prace dyplomowe, ale teraz chcemy na nią popatrzyć szerzej - mówi prof. Tomasz Malczyk. - Chcemy popatrzyć na rolę, misję tej przestrzeni w sytuacji, gdy przekształcana będzie okolica. Teraz jest to przestrzeń usługowa, ale być może uda się nam zmienić spojrzenie na ten obiekt, może wypracujemy podstawy do zmiany zapisów w planach przestrzennych? Może tam trzeba się pozbyć części lub wszystkich obiektów, żeby zrobić coś nowego? Zależy mi na tym, aby studenci pracowali nad zagadnieniami ważnymi dla miasta. Może uda się zrobić coś dobrego dla Nysy.

Zagospodarowanie przestrzenne dawnej rzeźni będzie tematem międzynarodowych, studenckich warsztatów, jakie odbędą się w czerwcu w Instytucie Architektury i Urbanistyki PWSZ w Nysie w ramach konferencji „Piękno w architekturze”.

W warsztatach wezmą także udział studenci architektury krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz studenci architektury Politechniki Lwowskiej. Ci pierwsi mieli okazję zwiedzać rzeźnię z kolegami z Nysy. Studenci z Ukrainy dostaną materiały z wizytacji drogą mailową.

POLECAMY:

Zaufaj mi. JESTEM ARCHITEKTEM...

KRÓLOWIE ŻYCIA. Tak żyli mafijni bossowie

Tak zmienia się PLAC KOPERNIKA W OPOLU

Robisz TE RZECZY w bloku? Łamiesz prawo!

Ile zarabia policjant? [ZAROBKI W POLICJI 2018]

Test na NOWE PRAWO JAZDY [12 pytań]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska