Studenci PMWSZ w Opolu szkolą się, żeby lepiej uczyć

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Mgr Małgorzata Szerszeń ze studentkami pielęgniarstwa podczas zajęć z „opieki paliatywnej” w opolskim hospicjum „Samarytanin”.
Mgr Małgorzata Szerszeń ze studentkami pielęgniarstwa podczas zajęć z „opieki paliatywnej” w opolskim hospicjum „Samarytanin”. Fot. Sławomir Mielnik [O]
Pracownicy naukowi uczelni medycznej jako wolontariusze uczestniczą w stażach. Dzięki temu są „na bieżąco” ze sposobami pielęgnacji pacjentów i metodami leczenia.

Małgorzata Szerszeń prowadzi właśnie zajęcia praktyczne ze studentami pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w opolskim hospicjum „Samarytanin”. Wcześniej skończyła m.in. kurs opieki paliatywnej i uczestniczyła w szkoleniu w hospicjum w Pucku. Wkrótce ma zacząć także wolontariacki staż w „Samarytaninie”.

- Sposób prowadzenia opieki paliatywnej w placówkach hospicyjnych różni się choćby w zasadach podawania medykamentów: jedni preferują drogę doustną, inni dożylną. Im więcej takiej praktycznej wiedzy zdobędę, tym więcej będę mogła przekazać studentom - wyjaśnia Małgorzata Szerszeń.

Teresa Niechwiadowicz-Czapka, prowadząca na uczelni zajęcia z geriatrii i pielęgniarstwa geriatrycznego, podjęła właśnie współpracę ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Magnolia” w Opolu.

- Będę podpatrywała tam pracę opiekunów zajmujących się osobami z różnymi typami otępienia i współpracowała z nimi, m.in. prowadząc zajęcia z podopiecznymi na temat pielęgnacji - opowiada Teresa Niechwiadowicz-Czapka. - Demografia sprawia, że geriatrii poświęcamy coraz więcej miejsca w edukacji przyszłych pielęgniarek - dodaje.

Lucyna Sochocka, która z przyszłymi pielęgniarkami i pielęgniarzami prowadzi zajęcia z zakresu pediatrii, w ubiegłym roku odbywała staże jako pielęgniarka odcinkowa - wolontariusz w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu na oddziale neonatologicznym. W lutym br. rozpoczęła staż na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.

- Pozwala mi to dzielić się ze studentami wiedzą praktyczną na bazie przypadków, którymi sama się zajmowałam - podkreśla Lucyna Sochocka i dodaje, że nauczyciele akademiccy mają taką możliwość dzięki życzliwości dyrektorów i personelu placówek medycznych i opiekuńczych, które przyjmują ich do siebie na takie staże.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska