Na nowy rok akademicki Politechnika Opolska przygotowała na studiach stacjonarnych 1222 miejsca. Do tej pory zarejestrowało się 1502 kandydatów.
- To więcej niż przed rokiem i dla nas to duży sukces - mówi prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. studenckich i inwestycji. - Myślę, że zawdzięczamy to interesującej ofercie, ciekawym kierunkom. To ważne, by jak najwięcej Opolan tu studiowało, bo potem zostają w Opolu i tu urządzają sobie dorosłe życie - zawodowe i osobiste. Teraz np. otwieramy magisterskie studia z architektury. Nasi absolwenci już nie będą musieli szukać uczelni w innym województwie, by uzyskać tytuł magistra. Bardzo dobrze się do tego przygotowaliśmy, mówi się nawet o opolskiej szkole architektury.
Politechnika Opolska oferuje studia na 26 kierunkach wykładanych po polsku i 7 wykładanych po angielsku. Do najpopularniejszych należą: informatyka, logistyka, architektura, technologia żywności, turystyka i rekreacja, zarządzanie.
Nowością są w tym roku: lotnictwo i kosmonautyka, wzornictwo przemysłowe oraz energetyka i inżynieria środowiska.
Studia lotnicze będą miały w programie m.in. naukę nawigacji i łączności, podstawy pilotażu, napędy lotnicze i kosmiczne, aerodynamikę, planowanie lotu, budowę statków powietrznych. Przewiduje się dwie specjalności: pilotaż statków powietrznych oraz projektowanie konstrukcji lotniczych.
- Będziemy kształcić pilotów statków z obsługą, będą to samoloty zarówno cywilne, jak i wojskowe. Tym bardziej, że już w lutym uruchomiliśmy program Legii Akademickiej, gdzie nasi studenci mogą taką przyspieszoną ścieżką ukończyć szkolenie teoretyczne i praktyczne, pozwalające uzyskać stopień oficera - mówi prof. Krzysztof Malik.
Absolwenci kierunku mogą liczyć na pracę w lotnictwie cywilnym i wojskowym, w służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy, w zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego, w transporcie lotniczym, jako obsługa naziemna portów lotniczych oraz w infrastrukturze transportu lotniczego.
Uczelnia ogłosiła dla kandydatów konkurs na najlepsze hasło promujące nowy kierunek. Zwycięzca przeleci się... balonem.
Studenci wzornictwa przemysłowego będą się uczyć m.in. projektowania wnętrz, komputerowych metod projektowania obróbki plastycznej, makietowania i budowa modeli fizycznych, fotografii i cyfrowa obróbka obrazu oraz działań wizualnych 3D - rzeźba. Uruchomione będą dwie specjalności: inżynieria wzornictwa przemysłowego i inżynieria wzornictwa motoryzacyjnego.
Rekrutacja na Politechnice Opolskiej podzielona jest na trzy tury. Pierwsze ogłoszenie list przyjętych już w środę, 11 lipca. Dwa dni później rusza druga tura rejestracji elektronicznej. Ostateczne ogłoszenie list przyjętych nastąpi 26 września.
OPOLSKIE INFO - 29.06.2018
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?