Studenci politologii i socjologii na WSZiA nie będą już pisać prac licencjackich

Redakcja
Magdalena Mokrzycka, Angelika Wójtowicz, Jan Gajewski są na II semestrze politologii w WSZiA. Czekają ich egzaminy zamiast pisania pracy licencjackiej.
Magdalena Mokrzycka, Angelika Wójtowicz, Jan Gajewski są na II semestrze politologii w WSZiA. Czekają ich egzaminy zamiast pisania pracy licencjackiej. Sławomir Mielnik
Uczelnia postanowiła zrezygnować z tej formy zdobywania dyplomu, żeby skutecznie walczyć z plagiatami.

Pod lupą

Pod lupą

Zarządzenie uczelni na razie objęło tylko studentów Wydziału Politologii i Socjologii.
Prace roczne studentów będą dotyczyły konkretnych tematów związanych ze specjalizacją. Żacy z socjologii będą mieli od zrealizowani a konkretny projekt badawczy.
- To czy zrobią to w grupach czy samodzielnie ma zależeć od prowadzącego. Na koniec każdy będzie musiał przygotować socjologiczny raport - mówi dziekan Nowak.

Z pracami licencjackimi nigdy do końca nie wiadomo czy zostały napisane samodzielnie czy też nie. Skoro gwarantują one dyplom naszej uczelni musimy być pewni, że absolwent posiada konkretne umiejętności - mówi dr Zenona M. Nowak, dziekan z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji.

- Dlatego zamiast obrony pracy licencjackiej zdecydowaliśmy się wprowadzić egzamin zawodowy - dodaje. Egzamin studenci zdawać będą po trzech latach nauki. Zestaw zagadnień, które do tego czasu będą musieli opanować, każdy z nich otrzyma na początku studiów.

- Dodatkowo zamiast jednej pracy licencjackiej wprowadziliśmy dwie tzw. prace roczne - mówi dziekan Nowak.
Prace mają być pisane na III i V semestrze studiów. - Oczywiście tematy będą ściśle dopasowane do specjalizacji jaką dany student sobie wybierze - mówi dziekan.

Pierwsze tematy prac rocznych WSZiA przekazywać będzie już w czerwcu (koniec drugiego semestru), tak aby żacy mogli się do nich dobrze przygotować. Potem przez rok mają trwać seminaria, aby promotor mógł monitorować postępy w pisaniu pracy.

- Zdecydowaliśmy też, że jedno z pytań na egzaminie końcowym będzie związane z seminarium na jakie przez dwa lata uczęszczał student - mówi dziekan Nowak. - Takie rozwiązanie pozwoli wyposażyć naszych absolwentów w konkretne umiejętności i potem skuteczniej szukać pracy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska