Studenci Uniwersytetu Opolskiego ratują ekosystem

Grzegorz Kusza
Studenci pracowali na terenach wyrobiskowych kopalni Górażdże Cement. Na zdjęciu od lewej: Magda Piwińska, Paweł Kandziora. W głębi Adrian Stencel, który teraz studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. W nagrodzonym zespole była także Anna Knurowska.
Studenci pracowali na terenach wyrobiskowych kopalni Górażdże Cement. Na zdjęciu od lewej: Magda Piwińska, Paweł Kandziora. W głębi Adrian Stencel, który teraz studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. W nagrodzonym zespole była także Anna Knurowska. Grzegorz Kusza
Projekt żaków z Koła Naukowego Biologów zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie Quarry Life Award organizowanym przez koncern Heidelberg.

- Naszym zadaniem było odtworzenie muraw kserotermicznych, czyli ciepłolubnych na terenach wyrobiskowych kopalni Górażdże Cement - mówi Paweł Kandziora, przewodniczący Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Opolskiego.

Sprawa jest o tyle ważna, że murawy kserotermiczne to niezwykłe i bardzo rzadkie zbiorowiska roślinne, które w swoim składzie zawierają bardzo dużo gatunków chronionych czy zagrożonych wyginięciem.

- Dotyczy to nie tylko gatunków flory, ale i fauny, bo z murawami kserotermicznymi związane są niezwykle rzadkie gatunki np. owadów. Zdecydowaliśmy się murawy przenieść w inne miejsce, by ocalić te gatunki, a także powiększyć bioróżnorodność na terenie kopalni - dodaje przewodniczący.

Studenci pracowali wymyśloną przez siebie metodą. - Na początku wybraliśmy trzy stanowiska w Kamieniu Śląskim i Gogolinie, gdzie występują te murawy. Pobraliśmy nasiona z występujących tam gatunków, a następnie zasialiśmy je na poletkach doświadczalnych znajdujących się na terenie kopalni. Każde z nich zostało oznaczone, dlatego wiosną, gdy nasiona zaczną wschodzić, będziemy mogli określić, które gatunki się przyjęły, a które nie. To pierwszy taki projekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie - mówi Paweł Kandziora.

Pierwsze efekty studenckiego eksperymentu można będzie zobaczyć za kilka miesięcy.
- Ogólnie projekt jest przewidziany na 10 lat. Liczymy, że uda nam się do jego realizacji zwerbować kolejnych studentów - mówi Paweł Kandziora.

Pomysł studentów został doceniony podczas pierwszej edycji konkursu Quarry Life Award organizowanego przez koncern HeidelbergCement (należą do niego Górażdże Cement).

W sumie w konkursie wzięło udział 80 uczestników z 18 krajów. Żacy z UO zajęli drugie miejsce w Polsce (wygrali studenci z Wrocławia). Nagrodą było 3 tys. euro dla koła.

- To bardzo dużo pieniędzy. Wydamy je na sprzęt, który pomoże nam w dalszych badaniach - mówi Paweł Kandziora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska