Studenci Uniwersytetu Opolskiego zwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu

Archiwum
Opolscy studenci spotkali się m.in. z prof. Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
Opolscy studenci spotkali się m.in. z prof. Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Archiwum
W ramach wyjazdu żacy nie tylko zwiedzali. Były też dyskusje z europejskimi politykami, a poprzez poezję propagowali dobre stosunki polsko-niemieckie, m.in. prezentując wiersze Tadeusza Różewicza.

Studenci germanistyki z Uniwersytetu Opolskiego z wizytą w Parlamencie Europejskim byli w ramach projektu studyjnego "Spotkania ponad granicami".

- Mieliśmy możliwość porozmawiania z politykami na temat wprowadzenia do Polski euro czy o szansach oraz całkowitym zniesieniem roamingu w sieciach komórkowych - relacjonuje Marlena Nadolna, doktorantka z Wydziału Filologicznego UO, która brała udział wyjeździe. - Dyskutowaliśmy w różnych grupach, ale wszędzie dominował temat jak przekraczać granice i łączyć narody - dodała.

Wyjazd trwał od niedzieli do czwartku. Między innymi żacy w środę zwiedzili Parlament Europejski w Strasburgu i spotkali się z eurodeputowaną hrabiną Różą von Thun und Hohenstein i rozmawiali z prof. Jerzym Buzkiem, eurodeputowanym i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a także z niemieckim eurodeputowanym Thomasem Mannem.

- Cieszymy się, że młodzi opolanie interesują się sprawami europejskimi, a w szczególności ułatwieniem spraw związanych z uznawalnością dyplomów, poszerzeniem oferty stypendialnej w ramach programu Erasmus, planami dotyczącymi unii gospodarczej i walutowej czy wspomaganiem konkurencyjności w sektorze gospodarczym - podkreśla dr Gabriela Jelitto-Piechulik z Uniwersytetu Opolskiego, koordynatorka wyjazdu.

Na koniec młodzi germaniści wzięli udział w wieczorze poetyckim.

- Odbył się on w historycznej sali bankietowej kompleksu Illenau w Achern. Tam studenci zaprezentowali wiersze poetów lokalnych Klausa Hubera oraz Winfrieda Hoggenmüller'a, podkreślając jednocześnie ich starania w budowanie wspólnej Europy - opowiadała dr Gabriela Jelitto-Piechulik. - Wyrazem przezwyciężenia stereotypów i niechęci związanej z przeszłością historyczną było zaprezentowanie twórczości Tadeusza Różewicza. Polsko-niemiecki wieczór poetycki miał szczególny wymiar, gdyż był wyrazem łączności narodów - kończy.

Z wizytą w Strasburgu żacy byli na zaproszenie stowarzyszenia Europa-Union-Achern.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska