Studenci UO promują bioróżnorodność

Archiwum
Członkowie koła oprócz realizowania projektów organizują sobie wycieczki. W maju byli w Kampinoskim Parku Narodowym. Na zdjęciu od lewej: Szymon Król, Weronika Lepich (z tyłu), Paweł Kandziora.
Członkowie koła oprócz realizowania projektów organizują sobie wycieczki. W maju byli w Kampinoskim Parku Narodowym. Na zdjęciu od lewej: Szymon Król, Weronika Lepich (z tyłu), Paweł Kandziora. Archiwum
Koło Naukowe Biologów zostało laureatem konkursu krajowego organizowanego przez HeidelbergCement.

Konkurs pod nazwą Quarry Life Award dotyczył ochrony i promowania bioróżnorodności.
Wszystko zaczęło się rok temu od udziału kilku członków KNB w IV seminarium naukowym, organizowanym przez Katedrę Ochrony Powierzchni Ziemi Uniwersytetu Opolskiego i Górażdże Cement SA.

- Tytułem, a zarazem motywem przewodnim dyskusji była: "Proprzyrodnicza rekultywacja oraz ochrona inter-situ na terenach eksploatacji surowców mineralnych". Tam też o konkursie opowiedział studentom dr Michael Rademacher - mówi Paweł Kandziora.

Początkowo pomysłów na projekty było kilka, ale w końcu studenci wybrali trzy. Pierwszy z nich miał tytuł: wspomaganie rozwoju biocenozy murawy kserotermicznej Festuco-Brometea (storczykowatych) w ramach rekultywacji obszaru poeksploatacyjnego Górażdże Cement SA Heidelberg Cement Group .

Chodziło w nim o restytucję murawy kserotermicznej na wybranym fragmencie części wyrobiska Górażdże. Dzięki odtwarzaniu i utrzymywaniu takich muraw jesteśmy w stanie zachowywać te jedyne w swoim rodzaju ostoje bioróżnorodności. Kolejnym planowanym etapem jest stworzenie ścieżki dydaktyczno - przyrodniczej połączonej z już istniejącymi ścieżkami na terenie kopalni.

Autorką drugiego projektu była Kasia Łuczak z II roku biologii. Studentka będzie się zajmować ochroną buławnika wielkokwiatowego na terenie Kopalni Wapienia "Górażdże" W ramach i tego projektu ma również powstać ścieżka dydaktyczno-naukowa informująca o stanowisku tego gatunku. Trzeci zwycięski projekt polega na badaniu awifauny (ptaków) na obszaru kopalni Malerzowice.

Do ogólnopolskiego finału dostały się dwa projekty (pierwszy i trzeci). - Oba są nowatorskie i dają sznasę rozwoju naukowego członkom koła. To pierwszy raz gdy bierzemy udział w takim przedsięwzięciu - to nasz olbrzymi sukces - mówi Paweł Kandziora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska