Studenci w Opolu badania prowadzą już na studiach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Gospodarze przygotowali na tegoroczną konferencję sześć referatów. Wśród reprezentujących byli: Agnieszka Kogut, Magdalena Strzelecka, Julia Konrad i Kamil gala, studenci fizjoterapii.
Gospodarze przygotowali na tegoroczną konferencję sześć referatów. Wśród reprezentujących byli: Agnieszka Kogut, Magdalena Strzelecka, Julia Konrad i Kamil gala, studenci fizjoterapii. Patrycja Wanot
Konferencja studenckich kół naukowych po raz pierwszy miała zasięg międzynarodowy.

Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu konferencję SKN organizowała po raz dziewiąty. - Korzystając z zaplanowanej obecności przedstawicieli niemieckiej placówki medycznej, w której nasi studenci odbywają praktyki, poszerzyliśmy zasięg konferencji o ośrodki zagraniczne. Zaprosiliśmy też studentów z partnerskiej uczelni z Ukrainy - mówi dr Magdalena Golachowska z PMWSZ w Opolu.

Ukraińcy z Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ivano-Frankiwsku przedstawili aż 7 referatów. Liderem pod tym względem byli studenci ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (11), a na trzecim miejscu zapisali się gospodarze z 6 prelekcjami.

Julia Konrad i Magdalena Strzelecka ze SKN Biofizyki i Medycyny Fizykalnej, SKN Fizjoterapii Klinicznej PMWSZ w Opolu prezentowały wyniki analizy wybranych parametrów postawy ciała i równowagi statycznej dzieci w wieku 10-13 lat grających w piłkę nożną.

- Sprawdzałyśmy, czy to, że dziecko jest prawo- lub lewonożne ma wpływ na podstawę ciała i utrzymanie równowagi. Wstępne wnioski pokazały wpływ na podstawę ciała - opowiadała Julia Konrad z III roku fizjoterapii, lider w tym projekcie. Z kolei Magdalena Strzelecka liderowała projektowi poświęconemu badaniu porównania stopnia przegrzania skóry po zabiegu z wykorzystaniem lasera niskoenergetycznego i wysokoenergetycznego. - Z użyciem kamery termowizyjnej razem z Julią Konrad weryfikowałyśmy informacje podawane w literaturze naukowej - mówiła.

Wystąpienia prezentowano w kilku sesjach tematycznych: fizjoterapeutycznej, dietetycznej, kosmetologicznej, pielęgniarsko-położniczej, psychologicznej i varia (tematy różne związane z medycyną i zdrowiem człowieka). - Poziom naukowy był bardzo wysoki. Komitet naukowy przyznał 13 nagród w 4 dziedzinach - wylicza dr Golachowska.

Pierwsze miejsca w medycynie zajęli ex aequo: Lazurkevych Khrystyna z uniwersytetu w Ivano-Frankivsku (praca dot. zaburzeń snu u dzieci z przerostem gruczołu przysadki chłonnej) oraz Łukasz Pietrzyński, Maciej Kaspera, Joanna Symela, Filip Tyc, Konrad Kilian, Paweł Wowra z SKN laryngologii ŚUM Katowice (praca nt. wpływu zaawansowanych technik chirurgicznych na wyniki audiometrii tonalnej i jakość życia u pacjentów z niedosłuchem); w fizjoterapii: Julia Konrad i Magdalena Strzelecka z PMWSZ w Opolu (praca dot. młodych piłkarzy); w pielęgniarstwie-położnictwie i dietetyce: Ewelina Romanowska, Weronika Sapeta ze SKN Zakładu Żywienia Człowieka ŚUM Katowice (analiza jadłospisów w placówkach żywienia zbiorowego typu zamkniętego); psychologia i varia: Karolina Przybyszewska, Wojciech Lipiński, Mateusz Olewiński, Agnieszka Madej z SKN Inżynierii Biomedycznej „BioMed-Spec” Politechniki Łódzkiej (praca o budowie biodrukarki 3Ddo druku implantów z materiałów biologicznych).

Zobacz także: Czy płatne studia medyczne to sposób na zatrzymanie młodych lekarzy w kraju?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska