Studenci WSB w Opolu proponują uczniom „korki” w sieci

Materiały uczelni
Udział w akcji Studenci Uczniom deklaruje również Małgorzata Łodziana, studentka pedagogiki na WSB w Opolu. - Mam już niezły trening. Jestem mamą i cały czas pomagam synom w nauce matematyki, polskiego i historii  - mówi.
Udział w akcji Studenci Uczniom deklaruje również Małgorzata Łodziana, studentka pedagogiki na WSB w Opolu. - Mam już niezły trening. Jestem mamą i cały czas pomagam synom w nauce matematyki, polskiego i historii - mówi. Fot. WSB
Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu dołączyli do ogólnopolskiej akcji pomagania uczniom w nauce zdalnej.

Konieczność nauki online zaskoczyła cały system edukacji - mówi Alicja Michalak, szefowa Samorządu Studenckiego WSB w Opolu. - Nie tylko my, studenci, musieliśmy się przestawić na pracę zdalną. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nauka w tej formie może być zdecydowanie trudniejsza dla uczniów. To również duże wyzwanie dla... rodziców, którzy pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, czasem z trudem łącząc to ze swoją pracą - zauważa.

Do wspierania uczniów, studentów WSB w Opolu zainspirowała ogólnopolska akcja „Studenci Uczniom”, która szerokim echem odbiła się na Facebooku.

- Stronę polubiło już blisko 9 tys. osób - podkreśla Alicja Michalak. - Spodobała nam się ta inicjatywa głównie przez jej ideę i szeroki zasięg, dlatego ogłosiliśmy tam chęć współpracy z uczniami.

Opolscy żacy zadeklarowali podzielenie się wiedzą m.in. z angielskiego, polskiego, matematyki czy księgowości. - Zależy, kto z czym ma kłopot. Postaramy się dostosować i pomóc na miarę naszych możliwości pomiędzy zajęciami - deklaruje szefowa samorządu WSB.

Czy takie wsparcie jest potrzebne uczniom?

- Jestem mamą drugoklasistki w szkole podstawowej. Córka sobie nieźle radzi, ale i tak wciąż potrzebuje pomocy. Dzieci dostawały listę zadań do wykonania i to normalne, że pojawiało się sporo pytań przy odrabianiu zadań. U nas najciężej było z zadaniami tekstowymi z matematyki, z ortografią - opowiada Iwona Polak, pracująca mama i studentka zarządzania w WSB w Opolu.

Rodziców ktoś musi odciążyć

Okazuje się, że nauka zdalna uczniów, to wyzwanie dla rodziców. - Przecież wielu z nas, w tym ja, pracowało zdalnie. Najtrudniejsza była organizacja czasu w domu - zauważa pani Iwona, która w trakcie pandemii koronawirusa musiała jeszcze pisać pracę magisterską. - Bezpieczeństwo naszych dzieci jest jednak najważniejsze. Myślę, że musimy przywyknąć do tego, że nauka z domu może się w przyszłości powtarzać na dłużej. Tym bardziej cenna w tym wszystkim jest inicjatywa Studenci Uczniom. Gdyby moja córka była starsza, na pewno skorzystałaby już z tego wsparcia w sieci ze strony starszych kolegów.

Facebookowa akcja to tylko jeden z pozytywnych przykładów pokazujących postawy ludzi z najbliższego otoczenia. A wszystko to miało miejsce w obliczu błyskawicznie rozwijającej się pandemii, która sparaliżowała nasze życie z dnia na dzień.

- Nagle ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na swoje potrzeby, na siebie nawzajem - zauważa Sonia Płachetka, również zaangażowana w projekt studentka pedagogiki na WSB. - Formy pomocy są rozmaite. To już nie tylko robienie zakupów dla seniorów, ale właśnie i takie wsparcie uczniów. Mieszkam w Tarnowie Opolskim i tutaj mnóstwo osób angażuje się w odrabianie lekcji z młodzieżą. Zaczynają od wnuków a kończą na dzieciach znajomych. Idealnym przykładem jest moja emerytowana sąsiadka, która pomaga w zadaniach, choć nawet nie jest pedagogiem. Poza tym czasem uczeń woli poprosić o pomoc w nauce kogoś obcego niż mamę czy tatę.

Na znaczącą wartość idei akcji w szerszym kontekście zwraca uwagę również doradca zawodowy, socjoterapeuta i coach kryzysowy.

- Współpraca międzypokoleniowa i tworzenie sieci wsparcia szczególnie ważne jest w chwili obecnej, w której każdy z nas uczy się nowych kompetencji, jak również funkcjonowania w nowej rzeczywistości - mówi Marcin Kuc, na co dzień pedagog i wykładowca WSB w Opolu.

Współpraca efektywna

Pedagog podkreśla nieocenioną wartość doświadczenia oraz motywację studencką, która może przyczynić się do efektywnej i efektownej współpracy.

- Tym bardziej, że tu zdecydowanie będzie działała magia zrozumienia i wspólnego języka młodego pokolenia - wskazuje. - Nowa przestrzeń może być również doskonałym obszarem do zwykłych ludzkich znajomości oraz rozmowy online, która jest niezbędna do prawidłowego psychoemocjonalnego funkcjonowania.

Marcin Kuc zwraca również uwagę na fakt, że praca zdalna, to w dalszej perspektywie, wspólna nauka nowych kompetencji i nowych umiejętności.

- Być może taka praca zdalna będzie nam towarzyszyć znacznie dłużej niż myślimy - prognozuje. - Inicjatywa studencka warta jest docenienia i pochwały, bowiem ukazuje wysoką świadomość i empatię studentów, z której mam nadzieję uczniowie czerpać będą nie tylko wiedzę, ale i wielu z nich znajdzie być może swój autorytet moralny bądź edukacyjny.

Dodajmy, że w sprawie wirtualnych „korków” ze studentami WSB w Opolu można się kontaktować przez oficjalne profile uczelni na Facebooku: Samorząd Studencki WSB Opole lub Wyższa Szkoła Bankowa Opole.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska