- Choć nasze kontakty z prowincją Fujian oraz uczelniami ośmiomilionowego miasta Fuzhou trwają już od jakiegoś czasu, to dziś pierwszy raz podpisujemy umowę o współpracy z uczelnią techniczną. Liczymy na wspólne projekty z zakresu ekonomi, nauk przyrodniczych, ochrony środowiska czy kwestii kształcenia w zakresie języków, szczególnie angielskiego czy niemieckiego – mówi prof. Janusz Słodczyk, prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Opolskiego.
Parafowanie dokumentu tworzy formalne ramy dla wymiany kadry, studentów, a także podejmowania wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych. - To pierwszy krok do tego by aplikować o pieniądze na wspólne działania także w ramach projektu „One belt, one road”, (priorytetowy program rządu chińskiego polegający na stworzeniu szybkiego kolejowego połączenia kolejowego między Europą a Azją - red.) w który Uniwersytet Techniczny w Fujian jej zaangażowany - wyjaśnia dr Stankomir Nicieja z Uniwersytetu Opolskiego.
To już trzecia umowa o współpracy z uczelnią z prowincji Fujian w ciągu ostatnich kilku lat. - A już widać konkretne efekty tych działań. Jednym z naszych pierwszych projektów wspólnych jest trwająca obecnie na Uniwersytecie Opolskim Letnia Szkoła Językowa. Bierze w niej udział kilkunastoosobowa grupa studentów chińskich z innej partnerskiej uczelni UO - Uniwersytetu Pedagogicznego Fujian – dodaje dr Nicieja.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju 06.07.2017