Studenci z Nysy na ratunek zabytkom Europy

Robert Lodziński
Robert Lodziński
Konserwatorzy z Nysy odwiedzili cmentarz w Istambule, gdzie prowadzone są prace renowacyjne. Na zdjęciu: dr Małgorzata Korpała (z lewej), Jadwiga Racheniuk, Agata Fiszer, Aleksandra Hola, mgr Anna Opałka oraz Katarzyna Klimek (u dołu).
Konserwatorzy z Nysy odwiedzili cmentarz w Istambule, gdzie prowadzone są prace renowacyjne. Na zdjęciu: dr Małgorzata Korpała (z lewej), Jadwiga Racheniuk, Agata Fiszer, Aleksandra Hola, mgr Anna Opałka oraz Katarzyna Klimek (u dołu).
W Turcji, Francji, Hiszpanii i Włoszech nyscy studenci będą uczyć się technik konserwacji zabytków. Na uczelni ruszył właśnie nabór do międzynarodowego programu RESELTAM II.

Tak było

Podczas pierwszej edycji RESELTAM nysanie współpracowali z ośrodkami konserwatorskimi z Turcji, Włoch, Francji i Szwajcarii. Program zakończył się w połowie ubiegłego roku. Powstała wówczas platforma internetowa. Każda strona projektu zamieściła na niej podręcznik na temat konserwacji, np. drewna, stali, kamienia itp. Wszystkie zostały przetłumaczone na sześć języków (w tym polski). Nysanie zajęli się konserwacją drewna.
Na platformie zamieszczono też testy sprawdzające fachowość konserwatorów. Każdy inwestor, który chciał zlecić renowację zabytku, mógł za pomocą tych testów, sprawdzić kompetencje wynajętych przez siebie specjalistów. Pytania zawsze pojawiały się w przypadkowej kolejności, tak, aby nie można było opracować do nich schematu odpowiedzi.

To propozycja przede wszystkim dla studentów architektury na specjalności konserwacja zabytków oraz dla absolwentów kierunków związanych z konserwacją zabytków.
- Mogą jednak zgłaszać się inne osoby, ale muszą udokumentować swoje doświadczenie w dziedzinie konserwacji zabytków - mówi mgr Anna Opałka, kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

RESELTAM to unijny program, którego celem jest podnoszenie umiejętności konserwatorów a także systematyzowanie wiedzy na temat sposobów ochrony zabytków.
Uczestniczy w nim po raz drugi Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie.

- Podczas tych wyjazdów nasi przedstawiciele będą brać udział w pracach konserwatorskich - mówi Anna Opałka. - Nie chodzi tu jednak tylko o naukę, ale też o wymianę doświadczeń. Na udziale w programie korzystamy dzięki temu nie tylko my, ale też nasi partnerzy.

Nyskie Centrum nieprzypadkowo zostało zaproszone do programu. Tamtejsi naukowcy i studenci mają już spore doświadczenie i wiele odnowionych zabytków na swoim koncie. W ubiegłym roku odrestaurowali pomnik na cmentarzu w Praszce, wcześniej ratowali drewniany ołtarz kościoła w Kępnicy. Teraz mają zlecenia na renowacje obrazów z Polski i Niemiec.
Co ważne, nyskie Centrum dysponuje jednym z najnowocześniejszych sprzętów w Polsce. Do ratowania zabytków naukowcy używają lasera i mikroskopu elektronowego.
Podczas pierwszej edycji RESELTAM uruchomiono platformę internetową, która zawierała m.in. szereg teoretycznych informacji na temat technik konserwatorskich, były także testy sprawdzające wiedzę konserwatora (szczegóły w ramce).

- Teraz dołączymy do tych informacji filmy, które w praktyczny sposób będą wyjaśniały, jak należy konserwować konkretne elementy. Będą one kręcone podczas kolejnych wyjazdów - tłumaczy Anna Opałka.

Pierwszy wyjazd w ramach RESELTAM II już się odbył. Przedstawiciele nyskiej uczelni byli w Turcji, gdzie przyglądali się pracom tamtejszych specjalistów.

- Był to wyjazd rozpoznawczy, ale już tam uczestnicy poznali miejscowy system stawiania ścian. Samym programem zainteresowane jest tureckie ministerstwo edukacji, któremu zależy na usystematyzowaniu wiedzy w tej dziedzinie - dodaje Anna Opałka.

Do kwietnia przyszłego roku uczelnia planuje zorganizowanie tygodniowych wyjazdów do Hiszpanii, Włoch i Francji. Cały program zakończy się w Nysie.

Każdy kto chciałby wziąć w nim udział powinien złożyć swoje CV i dokumenty potwierdzające praktykę konserwatorską w Centrum Badawczo Edukacyjnym Konserwacji Zabytków PWSZ przy ul. Obrońców Tobruku 5a (mail: [email protected]).

Organizator zapewnia koszty przejazdu, diety oraz zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska