Studenci z Politechniki Opolskiej stworzyli cyber-dłoń. Będzie przełom w życiu niepełnosprawnych?

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Prof. Mirosław Szmajda (z lewej) pokazuje cyber-dłoń. Obok autorzy prac: Yaroslav Antonchyk (pierwszy od prawej) i Pavlo Sutysskyi.
Prof. Mirosław Szmajda (z lewej) pokazuje cyber-dłoń. Obok autorzy prac: Yaroslav Antonchyk (pierwszy od prawej) i Pavlo Sutysskyi. Politechnika Opolska
Wydrukowana w technologii 3D proteza jest sterowana za pomocą specjalnej rękawicy. Prototyp sztucznej dłoni stworzyli dwaj studenci Politechniki Opolskiej w ramach swoich prac dyplomowych.

- Mieliśmy z kolegą pomysł, aby pomóc osobom, które straciły dłoń - mówi Yaroslav Antonchyk, student na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. - Rozwiązania dostępne w tej chwili na rynku wykonane są na napędach elektrycznych. My wykorzystaliśmy napędy pneumatyczne, które mają lepszą dynamikę i ważą mniej.

Proteza jest sterowana za pomocą specjalnej rękawicy, zakładanej na drugą, zdrową dłoń.

- Kiedy zginasz palec, to rękawica wysyła sygnał przekazywany do protezy i powoduje, że palec protezy zgina się z tym samym procentem zgięcia - wyjaśnia Pavlo Sutysskyi, który również pracował nad prototypem sztucznej dłoni.

Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, które powstało na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki opolskiej uczelni.

- Dłoń została wydrukowana na drukarce 3D - wyjaśnia prof. Mirosław Szmajda, promotor jednej z prac dyplomowych (promotorem drugiej był dr inż. Jacek Korniak). - Zanim mogłaby ona zostać wykorzystana przez osoby niepełnosprawne, trzeba włożyć jeszcze w ten pomysł sporo pracy, ale pierwsze efekty są obiecujące.

Autorzy prac dyplomowych przygotowali cyber-dłoń własnym sumptem, wydając na to... tysiąc złotych.

- Zaoszczędzili, bo wiele rzeczy zrobili sami, na przykład tworząc z balonika siłowniki pneumatyczne. Nawet gdyby cena finalna takiej protezy wzrosła trzykrotnie, to i tak byłaby ona o wiele niższa, niż cena protez dostępnych w tej chwili na rynku, wartych nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - mówi prof. Szmajda.

Na razie cyber-dłoń będzie można zobaczyć na korytarzu wydziału. Autorzy prac zamierzają jednak rozwijać swój pomysł.

Zobacz też: Kinga urodziła się bez ręki, koledzy wydrukowali dla niej protezę. "W gimnazjum strasznie mnie przezywali"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Studenci z Politechniki Opolskiej stworzyli cyber-dłoń. Będzie przełom w życiu niepełnosprawnych? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska