Studentka Politechniki Opolskiej z medalem Uniwersjady

Nasza kulomiotka Klaudia Kardasz spisała się w Tajpej znakomicie.
Nasza kulomiotka Klaudia Kardasz spisała się w Tajpej znakomicie. Filip Kowalkowski
Klaudia Kardasz zajęła 2. miejsce w pchnięciu kulą na igrzyskach studentów w stolicy Tajwanu - Tajpej.

Mająca 21 lat zawodniczka klubu Podlasie Białystok od nowego roku akademickiego będzie studentką Politechniki Opolskiej. Być może wkrótce będzie reprezentować również barwy AZS-u Politechniki Opole. Kilka tygodni temu zdobyła ona w Bydgoszczy srebrny medal w młodzieżowych mistrzostwach Europy, dlatego po cichu mogła liczyć na medal Uniwersjady.

Rywalizację w niedzielnym konkursie finałowym pchnięcia kulą zaczęła jednak źle. Pierwsze dwie próby bowiem spaliła. W trzecim pchnięciu zaliczyła 16,73 m. Jeszcze poprawiła się w piątej próbie, posyłając kulę na odległość 17,71 m. Ostatecznie jednak „odpaliła” w ostatniej kolejce osiągając rezultat 17,90. Tym samym o dwa centymetry pobiła rekord życiowy. Ten wynik dał jej 2. miejsce i srebrny medal. Wygrała Kanadyjka - Brit­tany Crew (18,34), a na podium stanęła też druga reprezentantka Polski - Paulina Guba. Zdobyła ona brązowy medal z rezultatem 17,76 m.

- Klaudia może być bardzo zadowolona ze swojego występu - mówi prezes AZS-u Politechniki Opole Tomasz Wróbel, który jest jednocześnie w Tajpej członkiem misji naszej kadry narodowej. - My natomiast możemy być dumni, że taka sportsmenka reprezentuje naszą uczelnię. Od kilku lat konsekwentnie realizujemy program ściągania utalentowanych młodych sportowców na Politechnikę i nasza medalistka Uniwersjady jest kolejnym przykładem tego typu działania. Mamy w planie przyciągać na naszą uczelnię kolejnych utalentowanych sportowców z różnych dyscyplin, by w przyszłości notować kolejne sukcesy na ważnych imprezach międzynarodowych.

Przykładem takiego ściągania sportowców na Politechnikę jest utalentowany dyskobol Bartłomiej Stój. Ten sezon ma on jednak nieudany. Na wspo­mnianych młodzieżowych mistrzostwach Europy w Bydgoszczy spalił on wszy­stkie trzy próby i niestety tak samo było w eliminacjach konkursu w Tajpej. Po cichu mógł on myśleć o medalu, ale niestety po raz kolejny przeżył rozczarowanie.

Tak jak w pchnięciu kulą dwa medale przypadły reprezentantkom Polski, tak samo było w rzucie młotem. Już w pierwszej próbie brązowa medalistka niedawnych mistrzostw świata w Londynie - Malwina Kopron ustanowiła rezultatem 76,85 m rekord Uniwersjady. Taki bardzo dobry wynik był nie do osiągnięcia dla rywalek. Drugie miejsce zajęła Białorusinka Hanna Małyszyk (74,93 m), a brązowy medal przypadł polskiej miotaczce - Joannie Fiodorow (71,33 m).

Złoto Kopron nie było jedynym na lekkoatletycznym stadionie w miniony weekend. Na 3000 metrów z przeszkodami triumfował bowiem Krystian Zalewski, a oprócz Guby i Fiodorow brązowy medal zdobył też w biegu na 110 metrów przez płotki Damian Czykier.

Medale dla Polski były też w innych dyscyplinach. Aleksandra Krzemieniecka, Magdalena Leporowska, Patrycja Adamkiewicz i Hanna Oko­nie­wska znakomicie radziły sobie w turnieju drużynowym w taekwondo. Wygrały trzy mecze i dopiero w finale musiały uznać wyższość reprezentacji Serbii. Srebrny medal i tak jest jednak znakomitym osiągnięciem. Brązowy zdobył ponadto, sprawiając dużą niespodziankę, Krzysztof Pielow­ski w pływaniu długodystansowym.

Niewiele natomiast zabrakło do miejsca na podium naszej pływackiej sztafecie 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn w składzie: Tomasz Polewka, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski i Kacper Majchrzak. Zajęła ona 4. miejsce. Na tej samej pozycji w biegu na 100 m przez płotki finiszowała też Karolina Kołeczek.

Po ośmiu dniach sportowej rywalizacji Polska w klasyfikacji medalowej zajmuje 10. miejsce z dorobkiem 23 medali (sześć złotych, osiem srebrnych, dziewięć brązowych). Prowadzi Japonia, która ma 78 krążków w tym 30 złotych. Uniwersjada potrwa do czwartku.