Studentki fizjoterapii przebadają opolanki

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Do naszego projektu zapraszamy panie w wieku od 35 do 50 lat, które mają nasilające się bóle głowy i spędzają w pozycji siedzącej co najmniej sześć godzin - mówi Izabela Pyrkosz (po prawej). Na zdjęciu z drugą autorką projektu - Justyną Perdek.
- Do naszego projektu zapraszamy panie w wieku od 35 do 50 lat, które mają nasilające się bóle głowy i spędzają w pozycji siedzącej co najmniej sześć godzin - mówi Izabela Pyrkosz (po prawej). Na zdjęciu z drugą autorką projektu - Justyną Perdek. Krzysztof Świderski
Studentki fizjoterapii na politechnice przebadają opolanki, które mają siedzący charakter pracy. Uważają, że u wielu z nich może on powodować zaburzenia równowagi. Zaproponują im terapię.

Do naszego projektu zapraszamy panie w wieku od 35 do 50 lat, które mają nasilające się bóle głowy i spędzają w pozycji siedzącej co najmniej sześć godzin, czyli np. panie pracujące w administracji, księgowe, manikiurzystki, krawcowe - mówi Izabela Pyrkosz, studentka fizjoterapii.

Teza badania jest taka, że osoby, które wymuszają w pracy jedną pozycję głowy, są narażone na bóle, co z kolei powoduje u nich zaburzenia równowagi. - Będziemy szukały tej zależności, a potem starały się stworzyć dedykowaną specjalnie dla naszych pacjentek trapię - wyjaśnia Justyna Perdek, współautorka projektu.

Projekt w pierwszym etapie zakłada wywiady. - Przeprowadzimy je z chętnymi paniami, by dowiedzieć czegoś więcej o podłożu ich dolegliwości. Bo jeśli np. u którejś z pań bóle głowy są spowodowane wypadkiem drogowym, czy inną chorobą, a nie wymuszoną w pracy pozycją, nie będzie ona mogła wziąć udziału w naszym projekcie badawczym - mówi Izabela Pyrkosz.

W drugim etapie uczestniczki badań zostaną poddane testom na platformie sprawdzającej wychylenie ciała. - Warto się do nas zgłosić, bo nawet jeśli komuś nie uda się zakwalifikować do projektu, otrzyma od nas pomoc. W zależności od problemu zaproponujemy masaż, ćwiczenia albo tejping - mówi Justyna. Dla pań, które spełnią wymogi projektu naukowego, studentki stworzą specjalną terapię, która ma pomóc im w radzeniu sobie z dolegliwościami. - Najprawdopodobniej będzie to zestaw ćwiczeń, które każda z tych pań powinna wykonywać w domu samodzielnie. Naszym zdaniem będzie też ocena, czy ta terapia działa - mówi Izabela Pyrkosz.

Udział w projekcie, wszelkie porady i późniejsze konsultacje, jest bezpłatny i oczywiście odbędzie się pod nadzorem kadry z Instytutu Fizjoterapii. Jedyna niedogodność jest taka, że uczestniczki projektu będą musiały na testy kwalifikujące do badań przyjeżdżać na II Kampus Politechniki Opolskiej.

Kontakt ze studentkami poprzez e-mail: [email protected] lub numer telefonu: 519 178 783.

- Znaczna część dolegliwości bólowych głowy, potocznie nazywanych migrenowymi ma związek z zaburzeniami statyki odcinka szyjnego kręgosłupa oraz wzmożonym napięciem mięśni obręczy barkowej oraz szyi - mówi Dr Dawid Bączkowicz, opiekun naukowy projektu. - Pomimo, że problem jest powszechny, wciąż nie do końca poznano podłoże tych zaburzeń i ich skalę. Dlatego projekt dotyczy poddania ocenie związków zachodzących pomiędzy stopniem nasilenia i charakterem dolegliwości bólowych głowy, zaburzeniami w obrębie mięśni obręczy barkowej i szyi oraz zaburzeniami w zakresie równowagi - mówi.

Ma to umożliwić lepsze poznanie charakteru tych zaburzeń oraz usprawnienie programów terapeutycznych, dostosowanych do potrzeb poszczególnych pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska