Studentki uczyły gimnazjalistów, jak udzielać pomocy

Archiwum
Dla wielu uczniów to była pierwsza w życiu okazja, by nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
Dla wielu uczniów to była pierwsza w życiu okazja, by nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Archiwum
Studentki Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu uczelni zorganizowały gimnazjalistom kurs udzielania pierwszej pomocy.

Zatrucie, złamanie, poparzenie, omdlenie? Warto wiedzieć, jak fachowo udzielić sobie lub innym pierwszej pomocy, szczególnie w przededniu wakacyjnych wyjazdów.

Studentki pedagogiki z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w zeszłym tygodniu zorganizowały kurs pierwszej pomocy dla gimnazjalistów z gminy Pokój. Ponad setka uczniów wysłuchała wykładu o ratownictwie przedmedycznym, by następnie pod okiem 8 doświadczonych pielęgniarek przećwiczyć radzenie sobie z najczęściej spotykanymi zdrowotnymi skutkami wakacyjnych wypadków.

- Młodzież uczyła się, co zrobić w przypadku otwartego złamania kości, rany głowy, oparzenia, krwotoku z nosa, utraty przytomności czy np. rany kłutej palca - mówi Jolanta Stiller, jedna z organizatorek kursu, studentka pedagogiki o specjalności pracownik służb medycznych.

Uczniowie ćwiczyli na swoich kolegach oraz na fantomach, uczyli się resuscytacji krążeniowo - oddechowej, czyli sztucznego oddychania i masażu serca, ułożenia poszkodowanego w bezpiecznej pozycji oraz opatrywania ran, poprawnego bandażowania i usztywniania złamanych kończyn.

- Chcieliśmy przekazać fachową wiedzę oraz przećwiczyć umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Dla wielu uczniów to była jedyna okazja, żeby potrenować na fantomie. Ale przede wszystkim zależało nam na uświadomieniu tym młodym ludziom tego, jak ważna może okazać się ich rola w sytuacji wypadku - mówi Jolanta Stiller. - Do uratowania czyjegoś życia czasami wystarczy szalik, koszulka czy dwa patyki, ale trzeba wiedzieć kiedy i jak zastosować te podręczne przedmioty - dodaje.

Kurs pierwszej pomocy organizowany był w ramach semestralnych projektów pedagogicznych prowadzonych w WSZiA. Studenci w zorganizowanych zespołach mają za zadanie przygotować i zrealizować jakieś społeczne przedsięwzięcie. Organizują festyny, zbiórki, wystawy, szkolenia, konferencje. Samodzielnie zdobywają niezbędne fundusze oraz załatwiają wszelkie formalności.

- Celem projektów jest przede wszystkim wykorzystanie w praktyce wiedzy, którą studenci zdobywają w toku kształcenia akademickiego - mówi dziekan Wydziału Pedagogicznego dr Zenona Nowak, która nadzoruje projekty. - Studenci uczą się identyfikować problemy, komunikować z lokalną społecznością, instytucjami i organizacjami oraz aktywizować otoczenie. Projekt to jedna z lepszych metod nauczania, dzięki której studenci zdobywają praktyczne umiejętności - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska