Studia dla twórców gier? Są plany na nowy kierunek

Anna Konopka
Anna Konopka
Łukasz Sasuła opowiadał na UO m.in. o narracyjności  gier.
Łukasz Sasuła opowiadał na UO m.in. o narracyjności gier. Fot. Anna konopka
Akademicki Dzień Kultury Gier odbył się na UO. Na wykłady przyszło wielu uczniów i studentów. Uniwersytet w grach widzi przyszłość.

Wykładom, które wygłosili specjaliści z branży gier komputerowych, przysłuchiwała się pełna aula zaciekawionych młodych ludzi. O swojej pracy opowiadali Łukasz Sasuła, doktorant piszący pracę o grach oraz ich tester, a także Ilona Myszkowska, autorka komiksów i gier komputerowych. Prelegenci mówili m. in. o tworzeniu gier wideo od podstaw, ich ewolucji oraz o tym, na czym polega narracyjność.

- Frekwencja dopisała, ale tego się spodziewaliśmy. Wiemy, że młodzież grami jest dziś mocno zainteresowana, to fenomen, pasja, hobby i sposób na spędzenie wolnego czasu - mówiła prof. Katarzyna Łeńska-Bąk, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego UO. - To dlatego chcemy zaproponować być może już od nowego roku akademickiego studia game studies, które zaspokoją pasje i dadzą uprawnienia do pracy na rynku gier, który mocno się rozwija. Absolwenci mogą zostać np. testerami gier, tłumaczami gier, projektantami w zakresie scenariusza czy mechaniki. Jeśli takie studia uda się uruchomić, możemy być wyróżniającą się uczelnią w Polsce - dodaje pomysłodawczyni kierunku.

Impreza, jak i wizja kierunku, podoba się studentom.
- Grami zajmuję się naukowo. Moją ulubioną grą fabularną jest „To the Moon”, choć jest 2D i dość starodawna, to fabuła zapiera dech w piersiach. Myślę, że w grach jest przyszłość, a media tradycyjne jak radio czy telewizja będą im ustępować. Gry działają na wiele zmysłów, od wzroku po słuch. Nowy kierunek to duży krok, ale myślę że dobry. - mówi Maciej Krzemiński z III roku dziennikarstwa.

- Piszę pracę na temat postrzegania gracza w popkulturze. Jest on często postrzegany przez stereotypy, m.in. jako wyalienowany, zamknięty w swoich czterech wirtualnych ścianach. Jeśli się przyjrzymy, to nastąpiła wielka ewolucja w przedstawianiu samego gracza i jego pozycji w społeczeństwie - podkreśla Klaudia Przybyłek, studenta socjologii na UO.

Zobacz też: Opolskie Info [1.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska