Studia. Jaki kierunek wybrać?

Tomasz Kapica [email protected] 77 48 49 528
- Informacji o uczelniach jest wiele, ale wybór i tak nie jest prosty - przyznaje Natalia Cyganik, tegoroczna maturzystka z Kędzierzyna-Koźla. (fot. Daniel Polak)
- Informacji o uczelniach jest wiele, ale wybór i tak nie jest prosty - przyznaje Natalia Cyganik, tegoroczna maturzystka z Kędzierzyna-Koźla. (fot. Daniel Polak)
Zaplanuj karierę. Zdobycie informacji o tym, jakie uczelnie oferują ciekawe dla nas kierunki, jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Warto podjąć dobrą decyzję.

W cieliłem się w rolę świeżo upieczonego maturzysty, który lada dzień otrzyma świadectwo dojrzałości. Postanowiłem sprawdzić, czy dla absolwenta średniej szkoły znalezienie interesującego kierunku studiów jest łatwe i jak wygląda droga po upragniony indeks.

Zobacz: Wyższa Szkoła im. Jańskiego w Opolu kształci pracowników małych i średnich firm

Porady kolegów ze szkolnej ławki, którzy podpowiadają, żeby iść na ten, czy inny kierunek, bo tam wystarczy czwórka z matury, żeby dostać indeks, odrzucam od razu. Uznaję, że najlepszym źródłem pozyskiwania tego typu informacji jest internet. Zaczynam od strony Uniwersytetu Opolskiego. Wita mnie wielki baner „Rekrutacja 2010/2011”.

Klikam. Od razu dowiaduję się, że rekrutacja na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie ruszyła już 10 maja. Bez problemu zdobywam informacje, jakie są opłaty, warunki przyjęcia i wymagane dokumenty. Wszystko czytelne, a to ważne, bo podejmując jedną z najważniejszych decyzji w życiu nie chcę popełnić błędu już na starcie.

Mnie jednak najbardziej interesuje to, jaką ofertę uczelnia przygotowała. Klikam na katalog studiów. Stamtąd dowiaduję się, że na kierunku socjologia (studia dzienne) jest 70 miejsc i że rekrutacja trwa do 10 lipca. Uczelnia informuje nie tylko o tym, jakich przedmiotów będę się uczył, ale także - to bardzo ważne - co mogę robić po socjologii. Gdybym miał wątpliwości, uczelnia podaje numer telefonu do sekretariatu Instytutu Socjologii, którego pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania.

Zobacz: Studia podyplomowe za półdarmo

Bogatszy o wiedzę na temat tego, co oferuje uniwerek, zaglądam na stronę Politechniki Opolskiej. Zainteresowany kierunkiem mechatronika dowiaduję się, że na maturze dobrze było wybrać chemię, fizykę i informatykę, bo to pomoże w dostaniu się na wymarzone studia. Jasno określone zostały też predyspozycje, jakimi powinien wykazywać się kandydat na żaka, chcącego zgłębiać tajniki mechatroniki.

Chodzi o to, czy interesowała mnie kiedyś np. zasady działania robota kuchennego. Jeśli tak, to bardzo dobrze.

W innym wypadku studia będą tylko udręką lub stratą czasu. Po dalszej lekturze uświadamiam sobie, że jako mechatronik mógłbym znaleźć pracę nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale nawet lotniczym.

Na razie jest bardzo dobrze. Dwie największe opolskie uczelnie zrobiły wszystko, aby kandydat na studenta jeszcze przed rozpoczęciem nauki dowiedział się, czego można się nauczyć i na ile ta wiedza przyda się w życiu.

A jak to wygląda na innych uczelniach?

Ważne

Zanim wybierzesz uczelnię i kierunek studiów, warto sprawdzić:

  • Ile kierunków i jakie prowadzone przez wybraną uczelnię, posiadają pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej
  • Ile godzin języka obcego tygodniowo proponuje wybrana uczelnia, czy można starać się o dodatkowe godziny lektoratu i czy istnieje możliwość nauki przynajmniej dwóch języków obcych
  • Jakie możliwości uzyskania uznawanych międzynarodowych certyfikatów umiejętności (np. języków obcych, komputerowych itp.) daje wybrana uczelnia
  • Które miejsce zajmuje ona w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych, publikowanych przez tygodniki opinii i niektóre dzienniki
  • Ile uczelnia ma podpisanych umów z partnerami zagranicznymi i jak wygląda współpraca
  • Czy wybrana uczelnia daje studentom możliwość studiowania w krajach Unii Europejskiej
  • Czy uczelnia posiada Biuro Karier, wspierające aktywność zawodową studentów i absolwentów oraz pomagające znaleźć im pracę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska