Studiowanie w Opolu jest trzy razy tańsze niż na Ukrainie

Archiwum
Część studentów ze Wschodu widzi swoją przyszłość w Opolu. Inni planują powrót do domu.
Część studentów ze Wschodu widzi swoją przyszłość w Opolu. Inni planują powrót do domu. Archiwum
Opole? Małe i przytulne. Ludzie? Otwarci, przyjaźni i gadatliwi - tak naukę u nas widzi grupa Ukraińców i Gruzinów, którzy studiują na zarządzaniu w WSZiA.

- Przyjęliśmy przeszło 80 studentów ze Wschodu. Połowa z nich uczy się w trybie stacjonarnym, inni pracują i studiują zaocznie - mówi prorektor WSZiA Wojciech Duczmal.

- Cieszy nas zainteresowanie obcokrajowców studiami w Polsce, przede wszystkim tych z Ukrainy. Doświadczenie i edukacja jakie zdobędą w naszym kraju może być przydatne w kontekście starania się Ukrainy o wejście do Unii Europejskiej - dodaje.

- Studia za granicami naszego kraju to szansa na dobrą edukację, lepsze zatrudnienie i oczywiście sposób na ciekawą przygodę. Podoba nam się Opole, bo jest tu spokojniej, a studia są trzykrotnie tańsze aniżeli u nas - opowiada studentka II roku Ganna Golavko z Pryluki koło Kijowa.

- Najbardziej lubię opolskie imprezy studenckie - mówi student II roku Vasyl Szmat. - Zeszłoroczne Piasto-nalia były dla mnie zaskoczeniem. Tyle ciekawych wydarzeń przez kilka dni. U nas takie święta żaków trwają najdłużej jeden dzień - dodaje.

Na razie studenci nie są pewni swoich planów na przyszłość. Część z nich chciałaby zostać w Polsce. Inni zamierzają powrócić do kraju. Wielu tęskni za domem.

- Mieszkam ponad 1000 km od Opola. Podróż zabiera mi około 15 godzin i jest dość droga. Dlatego z przyjaciółmi i rodziną widzę się tylko na święta i w wakacje - mówi Vasyl Szmat.

Wielu z nich pierwszy kontakt z językiem polskim miało dopiero poza granicami swojego kraju.

- Ja uczyłam się przed przyjazdem tylko 3 miesiące - opowiada studentka zarządzania Tatiana Valko z Pryluki. - Jednak stały kontakt z Polakami pomógł mi w szybkim przyswojeniu języka - mówi.

- Chcemy wspierać obcokrajowców w procesie integracji i nauce języka polskiego. Dlatego zorganizowaliśmy biuro informacyjno-konsultacyjne, gdzie udzielamy darmowych porad prawnych oraz przygotowujemy tłumaczenia dokumentów - mówi prorektor Wojciech Duczmal.

Dodatkowo studenci mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach języka polskiego oraz w kursach wiedzy o społeczeństwie, kulturoznawstwa czy prawa pracy. Biuro mieści się na ul. Czaplaka 1b.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska