Subwencja na nauczanie języka mniejszości obcięta. Sejm przyjął poprawkę

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W piątek głosowano w Sejmie nad budżetem na przyszły rok.
W piątek głosowano w Sejmie nad budżetem na przyszły rok. Adam Jankowski Polska Press
Poprawka dotycząca nauczania języków mniejszości była głosowana w pakiecie z innymi i została przyjęta wyraźną większością głosów. Subwencja w 2022 zmniejszy się o 39 mln 800 tysięcy zł.

- Tę ogromną kwotę zabiera się – przynajmniej formalnie – wszystkim mniejszościom narodowym w Polsce – mówi poseł mniejszości niemieckiej na Sejm RP Ryszard Galla. – Ale ani minister edukacji narodowej, ani poseł Janusz Kowalski, od którego rozpoczęła się ta procedura cięcia pieniędzy na nauczanie języka mniejszości, nie ukrywali w Sejmie, że poprawka ta uderzy tylko w mniejszość niemiecką. I to jest dyskryminacja w czystej postaci. Ustawa umieszcza nas wśród innych mniejszości narodowych w Polsce na równym poziomie. Traktowanie nas gorzej jest zwyczajnie sprzeczne z konstytucją.

Bezpośrednim powodem obcięcia subwencji na nauczanie języka niemieckiego jako mniejszości stał się – głoszony przez posła Janusza Kowalskiego pogląd – iż budżet federalny w Niemczech nie łoży na nauczanie języka polskiego jako ojczystego.
Mniejszość niemiecka od dawna podkreśla, iż edukacja, a więc i jej finansowanie podlega w Niemczech landom, a nie rządowi w Berlinie i to landy wydają pieniądze na nauczanie polskiego.

Przypomniała o tym dzisiaj na Twitterze Ambasada Niemiec w Warszawie. - Argument, że Niemcy nie wspierają nauczania języka polskiego jest to niezgodny z prawdą – czytamy. – Liczba uczniów, którzy uczą się języka polskiego w niemieckich szkołach wzrosła od 1991 roku trzynastokrotnie, a od 2005 jeszcze się prawie potroiła. Tylko w szkołach średnich uczy się polskiego jako ojczystego 14.246 uczniów. W 2020 roku skorzystali oni z dotacji oświatowej w wysokości 202,3 mln euro.

- Nie rezygnujemy z próby uchylenia tego niesprawiedliwego prawa – dodaje Ryszard Galla. – Odbyłem już rozmowę na ten temat z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Teoretycznie pozostał nam jeszcze Senat. Ale poprawki zgłoszone w Senacie będą ponownie głosowane przez Sejm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska