Sukces młodych Opolan w Passau

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Reprezentacja szkoły w Piotrówce, która zajęła w międzynarodowym konkursie drugie miejsce: pani Joanna Szłapa-Maczurek, Katarzyna Muszkiet, Natalia Kozioł i Monika Stefańska.
Reprezentacja szkoły w Piotrówce, która zajęła w międzynarodowym konkursie drugie miejsce: pani Joanna Szłapa-Maczurek, Katarzyna Muszkiet, Natalia Kozioł i Monika Stefańska. Archiwum prywatne
Uczniowie z Piotrówki i Złotnik laureatami konkursu Bawarskiego Ministerstwa Kultury i Nauki. Tak ciekawie zinterpretowali słowackie baśnie, że pokonali inne szkoły z Europy Środkowej.

Bawarskie ministerstwo co dwa lata organizuje konkurs „Niemcy i ich wschodni sąsiedzi. My w Europie”. W tym roku jego tematem były Słowacja i Węgry. Rywalizacja była ostra. Jury wybierało spośród 100 projektów kreatywnych realizowanych przez 1600 uczestników ze szkół bawarskich i z krajów Europy Środkowej (m.in. Polski, Węgier, Słowenii i Słowacji), w których uczy się języka niemieckiego.

Uczniowie klas czwartej i piątej PSP w Piotrówce – pod kierunkiem pani Joanny Szłapy-Maczurek - wykonali pracę pt. „Za siedmioma górami? Gdzie? Za siedmioma górami może być wszędzie”. Korzystając ze słowackiej wersji baśni o królewnie Śnieżce, przygotowali przedstawienie teatralne. Sami wykonali starannie dopracowaną scenografię, wreszcie poszczególne sceny nagrali kamerą wideo i dodali oryginalny podkład muzyczny. Konkursowe jury przyznało im za ten spektakl drugie miejsce.

Pozycja trzecia na konkursowym podium przypadła uczniom klas IV-VI szkoły w Złotnikach (opiekun – pani Alicja Połczan).
Stworzyli oni wyjątkowy komiks inspirowany słowacką baśnią “Królewna Śnieżka i 12 krasnoludków” (w wersji braci Grimm jest ich siedmiu).

- Uczniowie wykonali go metodą kolażu, wycinając ilustracje z niemieckich czasopism, w konwencji japońskiego teatru papierowego Kamishibai. Najtrudniejsze okazało się opowiedzenie baśni za pomocą bardzo krótkich komiksowych tekstów – opowiada Alicja Połczan. - Ostatecznie komiks przybrał formę prezentacji, w której uczniowie użyczyli postaciom z baśni głosów, pokazując przy tym bardzo dobrą znajomość niemieckiego i akcent. Największy wkład w nasz sukces miały Laura Kutz i Julia Bera.

Młodzi Opolanie, którzy uczestniczyli w podsumowaniu konkursu mieli okazję m.in. zwiedzić miasto, twierdzę Oberhaus, skansen w Tittling oraz odbyli rejs statkiem przez miasto trzech rzek (Dunaj, Inn i Ilz), jak nazywa się Passau.
Celem konkursu jest rozwój stosunków między Niemcami i ich wschodnimi sąsiadami. Uczniowie aktywnie uczestniczą w integracji europejskiej i przezwyciężają historyczne stereotypy.

Obie szkoły z naszego regionu po raz piąty uczestniczyły z sukcesami w tym wydarzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska