Sukces młodych wynalazców z Gzowskiego

ZSTIO
Od lewej: Michał Sroka, Mateusz Morawski, Tomasz Sikora - zdobywcy brązowego medalu na międzynarodowej wystawie.
Od lewej: Michał Sroka, Mateusz Morawski, Tomasz Sikora - zdobywcy brązowego medalu na międzynarodowej wystawie. ZSTIO
Opatentowali sposób na przywracanie oknom szczelności. Zdobyli medal na międzynarodowym konkursie innowatorów.

- Rzadko się zdarza, by uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej opatentowali swój wynalazek i mogli ze swych osiągnięć czerpać nie tylko satysfakcję, ale i dochody. Bardzo się cieszę z sukcesów naszych wychowanków - mówi Zdzisław Ślemp, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego.

Bohaterami są Mateusz Morawski, Michał Sroka i Tomasz Sikora. W czerwcu odnieśli oni sukcesy na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz w Ogólnopolskim Konkursie "Młody Innowator", organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną, gdzie zajęli drugie miejsca.

Uczniowie, po konsultacjach ze swoim nauczycielem mgr. inż. architektem Jarosławem Gawrysiem, opracowali metodę, która pozwala na przywrócenie oknom szczelności przez zastosowanie czujnika wykrywania gazu szlachetnego w przestrzeni międzyszybowej. - Gaz po kilku latach ulatnia się i powoduje zwiększenie się tak zwanej przenikliwości. A my wpadliśmy na pomysł jak to zmienić - mówi Mateusz Morawski.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Po sukcesach na olimpiadach, młodzi wynalazcy zaczęli zabiegać o uzyskanie patentu na swój wynalazek. W listopadzie Główny Urząd Patentowy przyznał patent na Polskę "Sposób uzupełniania gazu szlachetnego w przestrzeni między szybowej oraz skrzydło okienne umożliwiające realizację tego sposobu" uczniom Gzowskiego.

To wielki powód do dumy zarówno uczniów jak i szkoły. Ale na tym nie koniec. W październiku wynalazcy z Gzowskiego zdobyli brązowy medal na międzynarodowym konkursie International Warsaw Invention Show, organizowanym po raz 8. przez Politechnikę Warszawską.

Na wystawie swoje rozwiązania zaprezentowali przedstawiciele 26 państw. Międzynarodowe jury miało w tym roku wyjątkowo trudne zadanie - wyłonienie najlepszych spośród ponad 400 prezentowanych rozwiązań (a wszystkie charakteryzowały się niezwykle wysokim poziomem technicznym).

Grand Prix IWIS 2014 otrzymali wynalazcy z Iranu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska