Sukces naszego pływaka na mistrzostwach świata

Zbigniew Januszkiewicz z Towarzystwa Pływackiego Masters Opole zdobył dwa medale podczas mistrzostw świata masters. Wynik tym bardziej imponujący jeśli weźmie się pod uwagę, iż w Budapeszcie pojawiło się około 15 tysięcy uczestników.

Nasz zawodnik w stolicy Węgier startował w kategorii G, która obejmuje przedział wiekowy 55-59 lat. Płynął udział na czterech dystansach i zdobył srebrny i brązowy medal.

Ten najlepszy start zanotował na swoim koronny dystansie 200 metrów stylem grzbietowym w którym zdobył wicemistrzostwo świata z czasem 2.28,84 min, a przegrał jedyne 0,51 sek. z rewelacyjnie przygotowanym rywalem z Portoryko, który jednocześnie pobił rekord mistrzostw. Na najniższym sto-pniu podium stanął z kolei na dwa razy krótszym dystansie w tym samym stylu.

- Było widać, że nasz zawodnik włączył 100 procent mocy i kosztowało go to sporo energii, choć może czas nie był zadowalający, ale miejsce jak najbardziej - oceniał obecny na zawodach przedstawiciel opolskiego klubu Tomasz Samsel podkreślając przy tym, iż niewiele zabrakło Januszkiewiczowi do tego, żeby na jeszcze dwa razy krótszej odległości czyli już sprinterskim wyścigu na 50 metrów stylem grzbietowym także stanął na podium, ale ostatecznie zajął piątą lokatę.

To zresztą nie koniec jego miejsc w w pierwszej „dziesiątce”, albowiem na 200 m stylem zmiennym był dziewiąty.

To nie był jedyny opolanin, który wziął udział w tych zawodach, gdyż w liczącej 97 osób reprezentacji Polski był także wspomniany Samsel rywalizujący w kategorii A czyli przeznaczonej dla najmłodszej wśród „mastersów” grupy wiekowej 25-29 lat.

- Wystartowałem na trzech dystansach i w każdym z nich udało mi się poprawić rekordy życiowe - zaznacza sam zainteresowany.

Pierwszy start odbył na swoim ulubionych dystansie 100 m stylem dowolnym, gdzie wśród 140 uczestników zajął 51. miejsce z czasem (56,96 sek.), a na dwa razy krótszym dystansie był 56. w gronie 200 uczestników (czas 25,85 sek.). Z kolei na 50 m motylkiem dopłynął na 79. pozycji (czas 29,16 sek.).

Polacy łącznie zdobyli 19 medali: osiem złotych, pięć srebrnych i sześć brązowych. Najstarszy i najbardziej doświadczony z naszej reprezentacji był 95-letni Kazimierz Mrówczyński.