Sukces Opolan na Mistrzostwach Szwecji w dżudo

Tomasz Kowalski (po lewej) zdobył brązowy medal na otwartych mistrzostwach Szwecji. fot. Sebastian Stemplewski
Na zawodach w Boras z powodzeniem walczyło dziewięcioro zawodników AZS-u Opola.

Rozegrano tam otwarte mistrzostwa Szwecji, a najlepiej z naszych zawodników spisali się kadrowicze na młodzieżowe mistrzostwa Europy: Agata Ozdoba i Tomasz Kowalski.

Podopieczna trenera Edwarda Faciejewa w eliminacjach kat. 63 kg nie sprostała Austriaczce Hilde Drexler, która później wygrała turniej. Dzięki temu Ozdoba miała dodatkową szansę, z której skorzystała. W walce o brąz przez ippon pokonała Alice Schlesinger (Izrael).

Podobną drogę przeszedł Kowalski (kat. 66 kg), który przegrał w grupie z późniejszym triumfatorem Węgrem Bence Zambori, a następnie stanął do walki o 3. miejsce. W niej przez ippon pokonał Szwajcara Benara Baltisberga.
Po dwóch zwycięstwach i porażce w repasażach znalazł się Łukasz Nowak. Przegrał w nich drugą walkę i został sklasyfikowany na 9. miejscu. W repasażach kat. 60 kg odpadł Robert Wandor. Dużo lepiej spisał się w kat. 90 kg Marcin Kośniewski. Zwyciężył przed czasem z trzema rywalami, ale w półfinale nie sprostał Gruzinowi Zviadi Gogochuri.

W walce o 3. miejsce lepszy od opolanina okazał się Litwin Karolis Bauza i nasz zawodnik zajął ostatecznie 5. miejsce. W tej samej wadze startował Karol Kula, który po porażce w repasażu zajął 7. miejsce. Identycznie jak Szymon Ryć w wadze +100 kg.

W stawce kobiet 7. miejsce w kat. 52 kg wywalczyła Joanna Maciej, wyprzedzając między innymi klubową koleżankę Martę Licznar, która "poległa" w eliminacjach.