Wyniki badań klinicznych, które trafiły do Critical Care Medicine prowadzone były przez kilka lat i dotyczyły kaniulacji żył centralnych pod kontrolą ultrasonograficzną w czasie rzeczywistym.
Kaniulacja żył centralnych to proces uzyskiwania dostępu do dużych żył okolicy serca w celu podawania leków, przetaczania płynów lub prowadzenia żywienia dożylnego u ciężko chorych pacjentów, leczonych m.in. w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.
- Pod kontrolą ultrasonograficzną, z użyciem techniki dynamicznej, porównywaliśmy dwa sposoby kaniulacji dużych żył: szyjnej wewnętrznej i pachowej. Dotychczas w praktyce klinicznej metodą najczęściej stosowaną przez anestezjologów, była kaniulacja żyły szyjnej wewnętrznej - opisuje prof. Tomasz Czarnik.
- W efekcie przeprowadzonych badań uzyskaliśmy wiarygodne dowody naukowe na taką samą skuteczność drugiej metody – kaniulacji żyły pachowej z dostępu podobojczykowego. Z pełnym przekonaniem możemy także powiedzieć, że jest ona tak samo bezpieczna, jak ta dotychczas najczęściej wybierana metoda kaniulacji – informuje Tomasz Czarnik i dodaje, że uzyskane informacje mogą zmienić nawyki kaniulacyjne lekarzy anestezjologów.
Warto podkreślić, że Critical Care Medicine to czołowe czasopismo naukowe w tej dziedzinie medycyny. Ostatnia publikacja jest pierwszą z Polski opisującą wyniki badania klinicznego w 50-letniej historii tego pisma.
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?