Sukces projektu „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu”

Redakcja
archiwum
Od 2019 roku w szkołach ponadpodstawowych trwa wielki - współfinansowany przez Unię Europejską - projekt „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu”. Głównym jego celem jest finansowanie staży i praktyk u pracodawców oraz doposażenie pracowni w szkołach zawodowych.

Projekt „Budowanie kariery zawodowej licealistów i uczniów szkół zawodowych w Opolu” realizowany jest przez Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Opolu i w jego ramach podjęto już kilka bardzo znaczących inicjatyw i działań skierowanych do młodzieży z opolskich szkół. Uczestniczący w projekcie uczniowie biorą udział w stażach i praktykach zawodowych u pracodawców i przedsiębiorców.

– Pomimo trudności związanych z pandemią udało się objąć wsparciem bardzo liczną grupę młodzieży – mówi Magdalena Francka – koordynator przedsięwzięcia. – Aktualnie mamy ponad 550 uczniów biorących udział w projekcie. Duża grupa spośród nich, bo aż 408 uczących się w liceach i technikach, odbyła staże zawodowe. Dla zdecydowanej większości były to pierwsze doświadczenia zawodowe oraz okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy, gdyż staże były płatne. Uczniowie zrealizowali kursy z zakresu druku 3D, dietetyki, programowania C++, komunikacji interpersonalnej, content marketingu czy programu księgowo-płacowego „Płatnik”. W ramach projektu 10 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych mogło zrealizować kurs prawa jazdy, a 24 odbyło kurs operatora wózków widłowych. Obecnie uczniowie „Ekonomika” realizują kursy MOS Excel i Word oraz księgowości budżetowej. Dla 30 uczniów z ZSZ nr 4 zorganizowano zajęcia z turystyki aktywnej, w trakcie których mieli oni zaplanowany spływ kajakowy rzeką Mała Panew i wyjazd nad Bałtyk, gdzie realizowali turystykę kwalifikowaną pieszą, rowerową oraz nordic walking.

- Projekt objął swoim zakresem nie tylko uczniów, ale także nauczycieli – nadmienia Magdalena Francka. - Między innymi 3 nauczycieli z Zespołu Szkół Ekonomicznych odbyło studia podyplomowe, a 14 wzięło udział w kursach: trenera personalnego, badań eyetrackingowych, systemów GSM, technik światłowodowych, auto Cad, turystyki kwalifikowanej rowerowej i pieszej. Ponadto w ramach projektu wyremontowaliśmy pięć pracowni w trzech szkołach (Zespół Szkół Zawodowych nr 4, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Zawodowych im. St. Staszica w Opolu). Aktualnie jesteśmy w trakcie wyposażania pracowni w kolejnych szkołach: w Zespole Szkół Elektrycznych oraz Zespole Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa. Wartość wyposażenia, które trafi do szkół podczas realizacji projektu, wynosi ponad milion złotych. Wśród zakupów wymienić można drukarki i skanery 3D dla Zespołu Szkół Ekonomicznych, spawarki światłowodowe wraz z osprzętem dla Zespołu Szkół Elektrycznych, oraz dygestorium, spektofotometry, polarymetry oraz piec muflowy dla Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica – dodaje koordynator.

Młodzież chcąca zdobyć wykształcenie zawodowe będzie miała również możliwość udziału w konkursach, które będą organizowane w ramach kampanii świadomościowo-wdrożeniowej promującej kształcenie zawodowe w Opolu. Konkursy będą ściśle powiązane z tematyką przygotowania uczniów klas pierwszych do wejścia w rolę pracownika, a ich motywującym zwieńczeniem będą nagrody rzeczowe zarówno dla uczniów, jak i szkół.

W październiku w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu odbyła się wyjątkowa - bo hybrydowa - konferencja: „Będę mistrzem w swoim zawodzie”. Jedną z występujących była Krystyna Czollek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. St. Staszica – szkoły, która monitoruje i nadzoruje realizację całości projektu:

- Konferencja, którą transmitowaliśmy na żywo, skierowana była zarówno do wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli szkół zawodowych, ale również do uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy mogli zapoznać się z ofertą szkół średnich. Uczniowie opolskich szkół zawodowych mieli okazję zaprezentować swoje szkoły i kierunki kształcenia. Dla ósmoklasistów była to wyjątkowa okazja, aby w jeden dzień poznać ofertę aż ośmiu szkół zawodowych. - Forma hybrydowa, łącząca tradycyjną konferencję z relacją on-line, pozwoliła dotrzeć do szerokiego młodzieży oraz pozostałych adresatów, jakimi byli doradcy zawodowi, pedagodzy i inne osoby zainteresowane kształceniem zawodowym – powiedziała Krystyna Czollek, podkreślając zalety i korzyści zorganizowanej konferencji.

- Młodzież, oprócz prezentacji swoich koleżanek i kolegów, mogła wysłuchać bardzo interesujących wstąpień, które mogły stanowić cenną wskazówkę oraz być inspiracją w wyborze przyszłej drogi rozwoju zawodowego i osobistego. Uczestnicy wysłuchali między innymi prelekcji Marcina Kawalerowicza – prezesa firmy Codefusion, Michała Wojczyszyna – pełnomocnika ds. PR i Startupów Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, czy Agnieszki Wojtal – doradcy regionalnego ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Instytutu Badań Edukacyjnych. Prelegenci w ciekawy sposób przedstawili uczniom oczekiwania pracodawców i świata biznesu wobec pracowników, podali przepis, jak zbudować swój Startup oraz wyjaśnili, jaką szansą na rozwój kariery zawodowej jest Polska Rama Kwalifikacji. - Pokłosiem konferencji ma być publikacja zawierająca charakterystykę zawodów deficytowych, scenariusze zajęć zawodowych, nowości IT oraz prognozy kształcenia zawodowego w kolejnych latach – dodaje Krystyna Czollek.

Opolska młodzież otrzymała w ten sposób szansę na rozwój zawodowy, a przecież dobry fach w ręku, doświadczenie zawodowe i solidne przygotowanie do rozpoczęcia swojej kariery na rynku pracy to marzenie każdego młodego człowieka wkraczającego na ścieżkę zawodową.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska