Sukcesy uczniów brzeskich i namysłowskich szkół

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Dziesiątka uczniów z Jastrzębia pod Namysłowem reprezentowała swoją malutką szkołę na Stadionie Narodowym. To nagroda za trzecie miejsce w konkursie ekologicznym.
Dziesiątka uczniów z Jastrzębia pod Namysłowem reprezentowała swoją malutką szkołę na Stadionie Narodowym. To nagroda za trzecie miejsce w konkursie ekologicznym. Jarosław Staśkiewicz
Brzeskie i namysłowskie szkoły świetnie wypadają w ogólnopolskich konkursach, gdzie stawką są nagrody, prestiż, a czasami duże pieniądze na zagraniczne wyjazdy. Tak trzymać!

Najnowsze osiągnięcie to trzecie miejsce przywiezione z Warszawy przez dziesiątkę dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jastrzębiu pod Namysłowem.

Uczniowie założyli zespół Eco-Flash i wystartowali w ogólnopolskim konkursie na zbiórkę elektrośmieci, czyli najróżniejszych sprzętów elektrycznych, które wyrzucane do zwykłych śmietników stają się zagrożeniem dla środowiska.

- Zebraliśmy ich ponad 13 ton! - mówi Beata Szkutnik-Orlikowska, nauczycielka przyrody, który czuwała nad akcją dzieciaków. - A proszę pamiętać, że nasza szkoła to zaledwie 50 uczniów.

Żeby osiągnąć taki wynik, trzeba było ogromnego zaangażowania, łącznie z odwiedzaniem domów we wsi, akcją edukacyjną i organizacją festynu.

Małych jastrzębian wyprzedziły tylko szkoły z podwarszawskiego Sękocina i Krakowa, a oprócz cennych nagród rzeczowych dzieci miały też okazję zwiedzić Stadion Narodowy w Warszawie.

Drużynę tworzyli: Gracjan Baranowski, Kordian Drewienkowski, Jakub Kiedrzyński, Karol Malczewski, Szymon Szczegielniak, Iza Sznajder, Oliwia Szydełko, Ola Szynczewska, Kamil Zaburski i Ola Zaburska.

Sukces na całkiem innym polu odnieśli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z Brzegu, którzy specjalizują się w statystyce. To zasługa nauczycielki matematyki Moniki Kudry, która skutecznie zachęca nastolatków do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Statystycznym. Wtym roku szkoła zajęła w nim drugie miejsce, a indywidualnie czwarte nagrody zdobyli: Magdalena Dewerenda i Dariusz Jedliński.

- Analizowałem statystykę dotyczącą zanieczyszczeń na terenie Polski. Jak się wnikliwie spojrzy na takie tabele i zestawienia z rocznika statystycznego, to można wyciągnąć z nich mnóstwo wniosków - mówił Dariusz Jedliński, tegoroczny maturzysta.

- Co roku korzystamy też z seminariów w opolskim Urzędzie Statystycznym - przypomina Monika Kudra. - Dla uczniów to doskonała nauka, bo dowiadują się np. jak pisząc prace licencjackie można wykorzystywać zasoby statystyczne, które są dostępne w internecie. Albo jak korzystać z tych danych do zmniejszania ryzyka niepowodzenia przy zakładaniu firmy. To pokazuje, że statystyka może być bardzo przydatna w życiu.

Swój sposób na promowanie uczniów ma z kolei Zespół Szkół Rolniczych z Namysłowa. Tutaj o sukces walczy cała szkoła: od dyrektorów piszących projekty, przez nauczycieli przygotowujących uczniów po samą młodzież.

Efektem są kolosalne pieniądze wygrywane w konkursach w ramach programu Leonardo da Vinci. Tylko w tym najnowszym "Rolnik" zdobył ponad milion złotych!

Dzięki temu od początku roku na kolejne zagraniczne praktyki do Włoch, Wielkiej Brytanii czy Niemiec wyjechało już blisko 100 uczniów, a drugie tyle ma zagwarantowane wyjazdy w następnych latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska