Supernowoczesne laboratorium otwarto na Politechnice Opolskiej. Bo nauka musi iść w parze z biznesem [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Większość pieniędzy, bo ponad 6,5 mln złotych, które pochłonęła ta inwestycja, to wsparcie Unii Europejskiej.
Większość pieniędzy, bo ponad 6,5 mln złotych, które pochłonęła ta inwestycja, to wsparcie Unii Europejskiej. Politechnika Opolska / UMWO
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej otwarto kolejne nowoczesne laboratorium, które daje nowe możliwości ważnych dokonań naukowych.

Laboratorium Zaawansowanych Technologii Wytwarzania to element większego projektu. Za blisko 9 mln złotych powstały trzy laboratoria badawcze. Z tej bazy korzystają studenci kierunków technicznych, zlecane są tam też badania specjalistyczne i ekspertyzy dotyczące zaawansowanych technologii produkcji.

– To laboratorium dedykowane potrzebom przemysłu. Analiza potrzeb pokazała nam, gdzie możemy spotkać się z naszymi obszarami badań naukowych, naszą wiedzą i doświadczeniem i w czym możemy pomóc. To pierwszy kompleks laboratoryjny. Chcieliśmy nabyć taką aparaturę, której przemysł nie kupi. Przykładowo tomografia komputerowa kosztuje ponad 2 mln. Możemy kontrolować rzeczy bez ich niszczenia i je udoskonalać. Następny – mam nadzieję – będziemy mogli otworzyć za dwa lata – wyjaśnił prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

Laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania dedykowane jest głównie branży maszynowej.

– Przemysł w naszym regionie w dużej mierze działa w tej branży. Żeby zwiększać jakość produktów, konieczne jest dobre dopasowanie technologii pod różnym kątem, przeważnie jakości końcowego wyrobu – tłumaczy prof. Grzegorz Królczyk.

Laboratorium zaawansowanych technologii wytwarzania jest największym pod względem powierzchniowym i gabarytowym na opolskiej uczelni.

– Nowe laboratorium to kolejne narzędzie do jeszcze szerszej współpracy z przemysłem. Już od wielu lat wspieramy przedsiębiorstwa przemysłowe nie tylko na Opolszczyźnie prowadząc badania naukowe czy też np. realizując doktoraty wdrożeniowe. To ważna część działalności Politechniki Opolskiej. Oczywiście, nowe laboratorium ma służyć także naszym pracownikom do podnoszenia kompetencji w kluczowych dla uczelni badaniach naukowych – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Większość pieniędzy, bo ponad 6,5 mln złotych, które pochłonęła ta inwestycja, to wsparcie Unii Europejskiej.

- Już w 2013 roku, gdy pojechaliśmy negocjować pieniądze unijne, zapisaliśmy prawie 90 mln zł na projekty naukowo – badawcze. Po roku 2015 okazało się, że mamy konkretne pieniądze dla uniwersytetu i politechniki. Dziękuję pracownikom Politechniki Opolskiej, że wspólnie z Instytutem Fraunhofera podjęli się tego przedsięwzięcia - dodaje marszałek Andrzej Buła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska