Supernowoczesny rentgen w Opolskim Centrum Onkologii

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzięki możliwości obrotu detektora i lampy o 360 stopni, aparat rentgenowski sam dopasowuje się do pacjenta. Z wyjątkowego urządzenia mogą korzystać pacjenci Opolskiego Centrum Onkologii.

Uruchomienie aparatu oznacza zakończenie projektu „Ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Wartość projektu przekroczyła 1 milion 265 tysięcy złotych, z czego niemal milion pochodził z funduszy unijnych, ponad 251 tysięcy złotych z budżetu województwa, a pozostałą część dołożył szpital.

Nowy aparat X-Twin, zakupiony dzięki tym funduszom, jest jedynym na świecie systemem dwukolumnowym, gdzie detektor i lampa obracają się do 360 stopni wokół osi poziomej na swoich kolumnach. To pozwala wykonywać niezmiernie skomplikowane projekcje z pacjentem pourazowym lub z ograniczoną ruchomością.

Dzięki temu aparat będzie dopasowywał się do każdego pacjenta, a nie odwrotnie- podkreśla Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Aparat wykorzystuje najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne w celu otrzymywania obrazów najwyższej jakości przy stosowaniu najniższych dawek promieniowania rentgenowskiego. Dobór parametrów zdjęciowych oraz wyzwalanie ekspozycji odbywa się ze sterowni w celu ochrony personelu przed promieniowaniem.

System radiografii cyfrowej X-Twin w sposób szybki i profesjonalny pozwala uzyskać znakomitą jakość obrazu w ciągu bardzo krótkiego czasu. Pacjenci są zatem szybko diagnozowani, a czas typowego badania uległ znacznemu skróceniu.

To prawdziwe cacko. W klasycznej radiologii mieliśmy klisze, teraz odeszły one już do lamusa. W tej chwili robimy zdjęcia w pełni cyfrowe i cała informacja idzie siecią do stacji odbiorczej, opisowej, na której pracują radiolodzy. Zdjęcie są lepszej jakości, mogą być zrobione szybciej. Pacjenta, który nieraz jest w bardzo ciężkim stanie, nie trzeba przekładać, bo aparat sam się do niego ustawia. Możemy tez obsłużyć większą liczbę pacjentów - wyjaśnia Tomasz Osiński, radiolog z OCO.

Takich aparatów jest w Polsce około 30. Zakład Diagnostyki Obrazowej OCO dołączył tym samym do najnowocześniej wyposażonych ośrodków w kraju.

Nowy mammograf w gnieźnieńskim szpitalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie