Susza na Opolszczyźnie. Służby wojewody szacują, że poszkodowanych jest w regionie co najmniej 1891 gospodarstw

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Wojciech Wojtkielewicz
We wszystkich gminach Opolszczyzny powołane są komisje wojewody ds. szacowania strat i to właśnie tam swoje kroki powinni kierować rolnicy.

- Nasze komisje sprawdzą każdy taki przypadek - zapewnia Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Na piątek do wojewody opolskiego wpłynęło ok. 200 protokołów z pięciu gmin, które poddawane są obecnie weryfikacji.

- Chodzi o Lewin Brzeski, Olesno, Kamiennik, Skarbimierz oraz Jemielnica - wylicza Mateusz Fila, starszy inspektor z Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Ale nie oznacza to, że z tych pięciu gmin nie wpłyną jeszcze do nas kolejne wnioski.

Według służb wojewody, liczba poszkodowanych przez tegoroczną suszę gospodarstw rolnych w regionie to 1891, a powierzchnia dotknięta klęską to ponad 116 hektarów. Szacowana wartość strat to natomiast 263 854 złotych.

- Ale oczywiście liczba ta może być większa - zaznacza wojewoda Adrian Czubak

Co ciekawe urzędnicy wojewody zajmują się również stratami spowodowanymi przez gradobicia i deszcze nawalne. Jeśli chodzi o te pierwsze nieszczęście, to dotknięte zostało nim trzy gminy: Leśnica, Murów i Lewin Brzeski. Poszkodowane zostało 46 gospodarstw rolnych (ponad 721 hektarów), a straty wyniosły ponad 2,2 miliona złotych!

Z kolei dwie gminy: Lewin Brzeski oraz Kietrz zostały nawiedzone przez deszcze nawalne. Poszkodowane zostały cztery gospodarstwa (prawie 17 hektarów) na kwotę ponad 361,4 tys. zł).

We wtorek Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane suszą lub powodzią.

- Na realizację programu przeznaczono z budżetu państwa 800 mln zł - mówi wojewoda Adrian Czubak. - Dodatkowo powołany do życia został „Plan dla wsi”, który zakłada większe niż dotąd dopłaty do paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, rozszerzenie sprzedaży detalicznej i rolniczego handlu bezpośredniego, promocję zdrowej polskiej żywności, ekologii w rolnictwie, wsparcie ochrony gleb oraz przeciwdziałanie suszy poprzez budowę zbiorników małej retencji.

Zobacz też: Letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Nazwy Kup czy Zimna Wódka są znane w całej Polsce. Ale mamy wiele innych ciekawych i zabawnych nazw miejscowości na Opolszczyźnie. Zobaczcie na kolejnych slajdach, jakie to wsie.

Sucha Psina, Stara Jamka, Kały. Ciekawe i zabawne nazwy opol...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska