Susza na Opolszczyźnie. Szacunkowe straty w rolnictwie wynoszą 7,5 miliona złotych

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Susza w województwie opolskim objęła 5,5 tysiąca gospodarstw rolnych w 54 opolskich gminach. Trwa szacowanie strat w rolnictwie, ale wstępnie mogą sięgać nawet 7,5 mln złotych.

Od maja 5311 gospodarstw rolnych wystąpiło o oszacowanie strat w uprawach, spowodowanych suszą.

Według danych Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie szacowanie strat trwa jeszcze w 43 gminach, prace zakończono dotychczas w jednej gminie.

Trwa szacowanie skutków suszy w uprawach kukurydzy na ziarno i paszę oraz krzewów owocowych.

Klęską dotkniętych jest ok. 4 tys, hektarów upraw, w tym na prawie 400 hektarach straty przekraczają 70 procent.

Susza notowana jest we wszystkich uprawach monitorowanych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Susza, bez wątpienia dotknęła wiele rejonów naszego województwa, lecz najgorsze szkody w uprawach rolniczych wyrządziły wysokie temperatury - komentuje Teresa Barańska, wicedyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

W maju, wg stacji meteorologicznej OODR, spadło 65 mm deszczu, co znacznie poprawiło stan upraw po suchym kwietniu. W czerwcu ilość opadów była bardzo niska (24,4 mm).

Dodatkowo zadziałały bardzo wysokie temperatury, które wpłynęły na przedwczesne zasychanie roślin oraz „uprażenie” nasion.

Według danych zbieranych w powiatach przez OODR tegoroczne plony są niższe niż przeciętnie poprzednio, w sezonach letnich z bardziej normalną pogodą.

Na polach, które wyglądały rokująco i spodziewano się rekordowych plonów – jęczmień sypał około 20% mniej. Średnio rolnicy zbierali od 55 do 60 decyton z 1 hektara - mówi dyrektor Teresa Barańska. - Wynika to nie tylko z mniejszej ilości ziaren w kłosie, ale z mniejszej masy tysiąca ziaren. Stan żyta i pszenżyta jest podobny, lecz rośliny te wcześniej zaczęły się kłosić i miały czas, aby dość dobrze wykształcić ziarno.

Rekordowo niskie plony jęczmienia ozimego zebrano w tym roku w powiecie brzeskim (42 kwintale - dt) i kluczborskim - 30 dt.

W pszenicy ozimej pomimo wspaniałego wyglądu kłosów, pięterka były zredukowane oraz zredukowana była liczba ziarniaków. Tu zbiory były najgorsze. Rośliny były przedwcześnie zaschnięte, a ziarno - słabo wypełnione. Średnio rolnicy zbierali 40 - 50 dt pszenicy z hektara.

Najmniej w północnej części województwa (Brzeg, Kluczbork, Olesno, Opole). Rzepaki na Opolszczyźnie zapowiadały się bardzo dobrze jednak plony są poniżej granicy opłacalności uprawy. Nasiona są drobniejsze niż w ubiegłych latach, ponieważ rośliny nienaturalnie pozasychały na skutek bardzo wysokich temperatur, nie nalewając ziarna. Wydajność rzepaku wyniosła średnio 20 dt z 1 ha.

Najniższe plony zebrano w rejonie Brzegu, Kluczborka, Olesna, Opola i Strzelec Opolskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska