Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła?

Materiał informacyjny Whirpool

Suszarka do ubrań to bardzo przydatne urządzenie. Dzięki niemu ubrania po praniu są błyskawicznie suche, niektórych nawet nie trzeba prasować. Na rynku znajdziemy wiele modeli, wśród których wyróżniają się suszarki kondensacyjne oraz te z pompą ciepła. Czym różnią się między sobą? Którą wybrać? Oto nasz ranking!

Suszarki kondensacyjne, z pompą ciepła lub bez – rodzajów urządzeń jest sporo. Różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, ale również tym, czy wymagają odprowadzania wody (odpływu) czy nie. Jeżeli jednak mamy dość rozstawionych suszarek, które zabierają nam przestrzeń, oraz mokrego i kapiącego prania, urządzenie to jest świetnym rozwiązaniem!

Czy warto kupić suszarkę do ubrań? Jak działa suszarka bębnowa?

Suszarki bębnowe pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, dodatkowo dbają o ubrania. Jeśli więc obawiamy się, że przez obracanie czy gorące powietrze narażamy nasze swetry, sukienki czy spodnie na zniszczenie lub skurczenie, bez obaw! Nowoczesne suszarki są nie tylko bezpieczne dla delikatnych tkanin, ale oferują również programy je ochraniające. Co więcej, programy odświeżające zadbają o to, aby nasze ubrania nigdy nie zatęchły. Z suszarki wyciągamy suche, pachnące i miękkie pranie, które możemy od razu założyć lub złożyć i schować w szafie.

Samo suszenie prania w pralko-suszarce lub suszarce elektrycznej jest banalne. Wystarczy włożyć tkaniny do bębna, nastawić odpowiedni program i już. Proces suszenia może potrwać od 60 do 120 minut, a poziom hałasu porównywalny jest do cichego wirowania pralki. Pranie suszone jest strumieniem gorącego powietrza, które może być ogrzewane przy pomocy grzałki (obecna wciąż w starszych modelach) lub nowoczesnej pompy ciepła.

Zanim jednak włożymy pranie do suszarki, upewnijmy się, czy dana tkanina nadaje się do takiego suszenia. Na etykiecie szukajmy symbolu kwadratu z okręgiem w środku, który oznacza, że ubranie nadaje się do suszenia w takim urządzeniu. Jeśli znak jest przekreślony, najlepiej suszyć w sposób tradycyjny. Mogą również pojawić się kropeczki – jedna oznacza suszenie wyłącznie w niskiej temperaturze, a dwie możliwość suszenia w wysokiej. Czego nie można suszyć w suszarce bębnowej? Co do zasady, do suszenia w suszarce bębnowej nie nadają się: bielizna koronkowa, rajstopy, pończochy, staniki i elastan.

Rodzaje bębnowych suszarek do ubrań

Popularne są trzy rodzaje suszarek do ubrań, które różnią się od siebie sposobem działania oraz ceną. Najtańszymi suszarkami są suszarki wywiewowe, które wdmuchują nagrzane powietrze do komory, a następnie je wywiewają wraz z parą wodną. To rozwiązanie wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego, co jest minusem, a także nie jest zbyt energooszczędne.

Zdecydowanie lepiej wypadają suszarki kondensacyjne, które możemy podpiąć pod odpływ lub wybrać model z pojemnikiem – w nim gromadzona będzie woda powstała w wyniku suszenia. Bardziej zaawansowanym, i zarazem najdroższym, modelem jest suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Co to oznacza, wyjaśniamy poniżej.

Co to jest suszarka kondensacyjna?

Suszarka kondensacyjna to ulepszony model suszarki bębenkowej. Wyposażona jest w specjalny zbiornik na wodę – im będzie większy, tym lepiej, jednak zazwyczaj ma on pojemność 3-4 litrów. Podłączenie suszarki wymaga tylko dostępu do sieci elektrycznej, ponieważ gromadzona para wodna zbierana jest w zbiorniku, nie ma więc konieczności podpinania jej pod odpływ. Należy jedynie pamiętać, aby regularnie opróżniać zbiornik i nie pozostawiać w nim wody po zakończonym suszeniu. Jeśli zależy nam na ograniczeniu obsługi urządzenia, możemy zdecydować się na droższe modele, które oferują możliwość podłączenia do kanalizacji.

Jak działa suszarka kondensacyjna? Wykorzystuje zjawisko kondensacji pary w wodę. Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, podgrzewa je przy pomocy grzałki, następnie schładza i skrapla. W rezultacie para powstająca podczas suszenia zmienia się (kondensuje) w wodę i zbiera się w zbiorniku lub ucieka odpływem. Zaletą takiego rozwiązania jest delikatniejsze suszenie ubrań oraz fakt, że taką suszarkę można zamontować w domu i w mieszkaniu w bloku, bo nie wymaga skomplikowanych instalacji.

Suszarka z pompą ciepła – jak działa?

Suszarka z pompą ciepła działa podobnie jak suszarka kondensacyjna, tylko wyposażona jest w pompę ciepła. Jak działa taka pompa? Jej zadaniem jest wykorzystanie już powstałego ciepła do ogrzania zimnego powietrza w następnych cyklach suszenia. Dzięki temu powstaje zamknięty obieg i nie dochodzi do strat ciepła, zatem taki model w praktyce jest bardziej ekonomiczny od standardowej suszarki do ubrań, ponadto zapewnia mniejsze zużycie energii.

Suszarki z pompą ciepła nadają się do zabudowy, ponieważ nie wydzielają ciepła i nie parują. Starsze modele z grzałkami często powodowały nagrzewanie się urządzenia, stąd zalecało się kupować suszarki wolnostojące.

Jaka suszarka elektryczna do ubrań będzie najlepsza dla Ciebie?

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła uchodzi za najnowocześniejszy i zarazem najbardziej ekologiczny i ekonomiczny model. Droższe i bardziej wydajne modele mają dodatkowo nadmuch zimnego powietrza po skończonym cyklu, dzięki temu pranie ma świeży zapach i nie jest wygniecione. Przykładem jest system FreshCare+ obecny w suszarkach Whirlpool, który do 6 godzin po zakończonym cyklu kontroluje temperaturę i delikatnie obraca bębnem, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Znajdziesz go w suszarce kondensacyjnej z pompą ciepła FT D 8X3WS EU. której bęben ma pojemność aż 8 kg, a poziom hałasu przy pracy wynosi 64 dB i porównywalny jest z domowym odkurzaczem.

Suszarka z pompą ciepła Whirlpool wyposażona jest w rozmaite programy, dzięki którym szybko wypierzemy nie tylko ubrania codzienne, ale też odzież sportową, pościel, ręczniki, a nawet marynarki i kołdry.

Warto zapoznać się bliżej, jak działa suszarka kondensacyjna z pompą ciepła, bo okazuje się, że dziś to najlepszy wybór, jeśli zależy nam efektywnym wysuszeniu nawet najbardziej delikatnych tkanin.

Dodaj ogłoszenie