Św. Franciszek zastąpi Urbana

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ojciec Krzysztof Hura, gwardian klasztoru franciszkanów w Prudniku: - Od 750 lat duch św. Franciszka nosi się nad Głogówkiem. Teraz stanie tu jego pomnik.
Ojciec Krzysztof Hura, gwardian klasztoru franciszkanów w Prudniku: - Od 750 lat duch św. Franciszka nosi się nad Głogówkiem. Teraz stanie tu jego pomnik. Krzysztof Strauchmann
Pomnikowe przeprowadzki w Głogówku. Na skwerze pod murami miejskimi ma stanąć rzeźba świętego z Asyżu. Najpierw jednak trzeba stamtąd usunąć popiersie pisarza i gawędziarza, odsłonięte 30 lat temu.

Rzeźba już powstaje w pracowni krakowskiego artysty Michał Bartkiewicz. Święty Franciszek będzie miał ok. 140 centymetrów wysokości, zostanie odlany z brązu, w dynamicznej pozie, w otoczeniu ptaków. Figura stanie na postumencie z górskiego granitu.

- Z wnioskiem o postawienie takiego pomnika wystąpił gwardian klasztoru franciszkanów. Burmistrz wyraził zgodę - informuje Małgorzata Wójcicka-Rosińska, rzecznik Urzędu Miasta Głogówka -Propozycja była konsultowana z radnymi na komisji. Nikt nie zgłosił sprzeciwu. Pomnik ufunduje zakon.

- W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę. 750 lat temu franciszkanie pojawili się w Głogówku - przypomina o. Krzysztof Hura, gwardian klasztoru franciszkanów. - Zakon wrósł w lokalny pejzaż, w klimat miasta. Chcemy więc uczcić tę rocznicę.

W maju zakonnicy zorganizują sympozjum naukowe z wykładami o dziejach franciszkanów na tych ziemiach. Druga część obchodów zaplanowana jest na 2 sierpnia, w święto Matki Boskiej Anielskiej. Wówczas też zostanie odsłonięty pomnik św. Franciszka.

Założyciel zakonu stanie na skwerze przy zbiegu ul. Zamkowej i Kościuszki, pod starą bramą zamkową. W miejscu, gdzie od 30 lat stoi popiersie pisarza i gawędziarza z Głogówka - Rafała Urbana (1893 - 1972). Jego pomnik ufundował Związek Literatów. Teraz pisarz ma być przeniesiony przed budynek głogóweckiego Zespołu Szkół, przy ruchliwej trasie wylotowej do Opola.

- Rafał Urban był związany ze szkołą w czasach, gdy działało tu seminarium nauczycielskie. Jego ojciec był tam zatrudniony. Pomnik stanie 200 metrów od rodzinnego domu pisarza i ogrodu. On całe życie był związany z osiedlem Winiary, gdzie stoi też nasza szkoła - tłumaczy Artur Stochmiałek, dyrektor ZS.

W ubiegłym roku po latach przerwy reaktywowano Spotkania Urbanowe - debaty młodzieży szkolnej z opolskimi literatami, połączone z konkursem literackim dla młodych zdolnych. Dyrektor Stochmiałek wyjaśnia, że już wtedy pojawił się pomysł przeniesienia pomnika pisarza pod szkołę.

- Tam, gdzie stoi dziś, jest mało wyeksponowany. Młodzi mieszkańcy Głogówka nie bardzo wiedzą, gdzie go można znaleźć - twierdzi Artur Stochmiałek. - Będziemy dbać o pomnik, pamiętać o rocznicach pisarza, odpowiedni podświetlimy to popiersie.

Rodzina Rafała Urbana o planowanej zmianie lokalizacji pomnika oficjalnie nic nie wie, ale...

- Zgadzamy się, choć nikt nas o zgodę nie pytał - mówi 78-letni Karol Urban, syn pisarza. - Nowe miejsce jest lepsze. Może tam będzie nawet bezpieczniej, bo zdarzało się już, że jakiś wandal popiersie przewrócił. Inny zawiesił na nim oponę.

Rafał Urban wróci do rodzinnej dzielnicy Winiary na przełomie maja i czerwca. Ponowne odsłonięcie jego popiersia ma się odbyć podczas tegorocznego Spotkania Urbanowego. Ten pomysł kontrowersji nie budzi, ale już projekt postawienia rzeźby św. Franciszka przed bramą wjazdową na starówkę Głogówka, nie wszyscy pochwalają. Pojawiają się głosy, że święty powinien stanąć raczej na dziedzińcu klasztoru, albo w klasztornym ogrodzie. Otwarcie jednak nikt krytycznych uwag nie zgłasza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska