Świat o wyborach w Polsce: wielka wygrana PiS, programy społeczne i nieudolna opozycja.

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Świat szeroko pisze o polskich wyborach i to tym, że Jarosławowi Kaczyńskiemu pomogły programy społeczne i chaotyczna opozycja.

Polska wciąż nie jest ani Węgrami, ani Turcja ani żadnym innym autorytarnym krajem- zauważył po ogłoszeniu pierwszych sondaży amerykański dziennik „New York Times”.

Inne światowe media, które szeroko komentują, miały w Polsce nawet swoich specjalnych wysłanników na wybory, podkreślają, że kluczem do sukcesu Prawa i Sprawiedliwości były programy społeczne, które objęły szerokie rzesze społeczeństwa.

Ale, jak podkreśla agencja Reutera, wygrana partii Jarosława Kaczyńskiego może budzić obawy, jeśli chodzi o demokratyczne standardy w Polsce. Zagraniczne media podają i analizują wyniki sondażowe polskich wyborów i niektóre z nich twierdzą, że cztery kolejne lata będą dla Prawa i Sprawiedliwości spokojnym rządzenia. Taka jest opinia największej włoskiej gazety „Corriere della Sera”.

Nowa kadencja Sejmu

Ale już brytyjski „Guardian” mówi o zbaczaniu Polski w stronę nieliberalnej demokracji. Z kolei wpływowy „Financial Times” przedstawia minioną kadencję PiS jaki czas, w którym doszło do podporządkowaniu sobie przez polityków sędziów oraz przekształcenie państwowych mediów w propagandową tubę rządzących.

Zdaniem gazety wygrana po raz kolejny Prawa i Sprawiedliwości był wynikiem programów społecznych, kierowanych do najbiedniejszych i zaniedbywanych w dekadach transformacji w roku 1989. Ocenia się jednocześnie, że te kolejne lata, w tym na przykład zapowiedź kontynuacji reformy sadownictwa może doprowadzić do ostrych tarć na linii Warszawa -Bruksela.

Dziennikarz gazety twierdzi jednak, że pierwszy okres nowej kadencji PiS-u upłynie prawdopodobnie w atmosferze tonowania sporów, w przyszłym roku bowiem czekają Polskę kolejne, tym razem prezydenckie wybory i rządzący nie pozwolą sobie na starcia z zagranicą.

Wspomniany już „New York Times” przedstawia nasz kraj jako czas pokojowej transformacji w ostatnich kilku dekadach, co pozwoliło na wyjście z okresu komunizmu do coraz lepiej działającej gospodarki rynkowej. Chwalił wyborców za masowe pójście do urn wyborczych i dziennik ocenił ich postawę jako udzielenie mandatu do rządzenia dla PiS-u z ograniczeniem, że kraj nie będzie zmierzał w stronę autorytaryzmu. Dlatego podkreśla się odmienność Polski od Węgier, Turcji, czy innych krajów, które przeszły do rządów „jednej, silnej ręki”.

Zdaniem włoskiej „La Stampy” PiS wygrało, bo wykorzystało czas gospodarczej koniunktury, by programami społecznymi zaskarbić sobie sympatię i przychylność wyborców. Gazeta dodaje też ogromną pomoc Kościoła dla ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Z ogromną uwaga śledziły wybory i jej wyniki media po zachodniej stronie polskiej granicy. I tak "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zapowiada kontynuację sporu o reformę sądownictwa między Polską a Unią Europejską. Nie wyklucza się również możliwych napięć z Berlinem, w cieniu jest bowiem sprawa reparacji wojennych, które PiS już nie raz w poprzedniej kadencji wysuwał pod adresem Niemiec.
Zdaniem innej gazety "Sueddeutsche Zetung" rządzący w Polsce nie osiągnęli optymalnego celu: zdobycie większości konstytucyjnej, czyli dwóch trzecich głosów w parlamencie. Być może Prawu i Sprawiedliwości nie wystarczy nawet mandatów na odrzucenie prezydenckiego weta.
Do sprawy możliwej kontynuacji kontrowersyjnej reformy sądownictwa w Polsce wraca też "Die Welt" . Zdaniem gazety być może PiS będzie chciało je przeprowadzić bardziej gruntownie i w ekspresowym tempie.
Jednocześnie wiele niemieckich tytułów podkreśla, że wygrana Prawa i Sprawiedliwości była nie tylko wynikiem sprawnej kampanii wyborczej, wspartej wielkimi programami społecznymi, ale także słabością głównego filaru opozycji, ugrupowania Koalicja Obywatelska.
Ta ostatnia nie miała tak naprawdę sensownego pomysłu na pokonanie PiS, a lider Grzegorz Schetyna nie sprostał Jarosławowi Kaczyńskiemu. Tygodnik „Spiegel” pisze wprost, że opozycja była chaotyczna a Grzegorz Schetyna przewodzi w sondażach jako jedna z najbardziej … niepopularnych postaci na scenie politycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat o wyborach w Polsce: wielka wygrana PiS, programy społeczne i nieudolna opozycja. - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska