Świat się szybko zmienia, inne są więc jego problemy

Łukasz Fiebich
Wyższa Szkoła Administracji i Zarządzania zorganizowała ogólnopolską konferencję naukową z cyklu Systemy i modele profilaktyki społecznej.

Profilaktyka systemowa w szkole i społeczności lokalnej – to tytuł pierwszej konferencji, która miała miejsce w minionym tygodniu.
- W świecie dynamicznych zmian społeczno-politycznych, demograficznych i kulturowych, powtarzających się i pogłębiających kryzysów, przed pedagogiką społeczną, stają nowe zadania – wyjaśnia dr Sławomir Śliwa, prodziekan Wydziału Ekonomiczno- Pedagogicznego w Opolu. - Obok wielu zmian pozytywnych, m.in. wzrostu wolontariackiej aktywności młodzieży, jej kreatywności w świecie internetu obserwujemy tendencje wskazujące na narastanie różnych, często wielowymiarowych zagrożeń – dodaje dr Śliwa.

Uczestnicy konferencji prezentowali aktualny stan badań w zakresie profilaktyki społecznej, diagnozy kluczowych zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnień chemicznych i behawioralnych, a także przedstawili dobre praktyki profilaktyczne w otoczeniu społeczności lokalnej i szkoły. - Konferencję zdominowała jednak tematyka ryzykownych zachowań młodzieży w sieci – relacjonuje Sławomir Kania z WSZiA.

Prof. Beata Nowak, Rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie w swoim wystąpieniu prezentowała badania dotyczące uzależnienia od telefonów komórkowych. Wynika z nich, że uzależnienie od telefonu ma silny związek z płcią. - W szczególności dotyczy to dziewcząt, dlatego istotnym zadaniem dla profilaktyki jest rozgraniczenie działań dla chłopców i dziewcząt – mówiła prof. Nowak.

Zobacz: Opolskie info [09.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska