Świąteczne tradycje i symbole. Skąd pochodzą i co oznaczają?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
— W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zaczynali chodzić kolędnicy. To była głównie młodzież, chłopcy, kilkunastoletni, chociaż dawniej zdarzało się, że z kolędą chodzili też starsi mężczyźni – wyjaśnia Anna Kulczyk.Panie będą jednak zmartwione – kobiety i młode dziewczyny nie chodziły wraz z kolędnikami.
— W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zaczynali chodzić kolędnicy. To była głównie młodzież, chłopcy, kilkunastoletni, chociaż dawniej zdarzało się, że z kolędą chodzili też starsi mężczyźni – wyjaśnia Anna Kulczyk.Panie będą jednak zmartwione – kobiety i młode dziewczyny nie chodziły wraz z kolędnikami. Anna Kaczmarz
Jakie są najbardziej znane zwyczaje związane z wigilią? Dlaczego 24 grudnia lepiej nie było wbijać gwoździ i skąd pochodzi stajenka? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na podróż tropem bożonarodzeniowych tradycji.

Skąd pochodzą bożonarodzeniowe tradycje?

Jak Śląsk długi i szeroki – każda rodzina przeżywa Wigilię Bożego Narodzenia w swój charakterystyczny sposób. Często w momencie małżeństwa trzeba wybrać, które zwyczaje i potrawy zostaną zachowane, a z których zrezygnujemy. Skąd pochodzą znane nam tradycje? Zapraszamy do naszej galerii.

Pochodzenie tradycji i znaczenie symboli

Część tradycji i symboli ma swoje korzenie w pogaństwie – chrześcijaństwo niejako je „ochrzciło” i nieco zmieniło ich znaczenie. Tak jest m.in. z „choinką”. Co ciekawe, na śląskich stołach nie zawsze pojawiało się dwanaście potraw.

Niektóre zwyczaje przywędrowały do nas z Niemiec, inne z Włoch. Na śląskiej wsi mieszała się głęboka religijność z pewnymi zabobonami (np. dotyczącymi tego, że w wigilię nie można było wbijać gwoździ). W ten ciekawy świat ludzkich wierzeń i ich kultury zabiera nas m.in. Anna Kulczyk adiunkt w Dziale Obiektów i Zabytków Ruchomych w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Z ciekawostek, o których nam opowiada jest np. zwyczaj chodzenia po kolędzie.

— W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zaczynali chodzić kolędnicy. To była głównie młodzież, chłopcy, kilkunastoletni, chociaż dawniej zdarzało się, że z kolędą chodzili też starsi mężczyźni – wyjaśnia Anna Kulczyk.

Śląska Wilijo w skansenie

Skansen w Chorzowie od lat pokazuje, jak na Górnym Śląsku wyglądała wigilia w ramach „Śląskiej Wiliji”. W 2022 roku odbyła się 18 grudnia. Pokazano na niej zwyczaje związane z naszym regionem.

— Spotkanie z tradycją jest alternatywą dla poszukujących ucieczki od zgiełku towarzyszącego przedświątecznej gorączce, by wrócić do korzeni – twierdziła Paulina Cius - Górska p.o. dyrektora muzeum.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Świąteczne tradycje i symbole. Skąd pochodzą i co oznaczają? - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska