Świąteczne zakupy w internecie. Co z ofiarami oszustw?

Beata Szczerbaniewicz [email protected] 77 46 66 833
Zanim wylicytujesz towar i przelejesz pieniądze, sprawdź, czy sprzedawca w sieci jest wiarygodny. (fot. Sławomir Mielnik)
Zanim wylicytujesz towar i przelejesz pieniądze, sprawdź, czy sprzedawca w sieci jest wiarygodny. (fot. Sławomir Mielnik)
Policja odebrała już kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców regionu, którzy przed świętami stali się ofiarami internetowych oszustów.

Mieszkaniec Jasiony wylicytował na aukcji internetowej ekskluzywne perfumy. Zapłacił 170 zł. Internauta z Gogolina zapłacił za kartę pamięci, a inny - z Walec - myślał, że ubił świetny interes, kupując aparat fotograficzny wysokiej klasy za jedyne 590 zł. Do żadnego z nich oczekiwana przesyłka jednak nie dotarła. Wszyscy stracili pieniądze, bo padli ofiarą internetowych oszustów.

- Przed świętami liczba przestępstw tego typu wzrosła - mówi aspirant Jarosław Waligóra, oficer prasowy KPP w Krapkowicach. - Odebraliśmy w ostatnim czasie kilkanaście takich zgłoszeń. Scenariusz zawsze jest podobny: kupujący daje się skusić okazyjną ceną, wpłaca pieniędze i czeka. Tydzień, dwa i dłużej. Sprzedający nie odpowiada na maile i telefony, likwiduje konto.

Najczęściej oszuści sprzedają sprzęt elektroniczny, ale nie tylko.

- Mieliśmy zgłoszenia nawet dotyczące fortepianu i koparki - informuje Bogusław Dąbkowski, oficer prasowy brzeskiej komendy policji.

Pocieszające jest jednak to - o czym naciągacze nie wiedzą - że blisko 100 procent oszustw internetowych jest wykrywanych, a ich sprawcy - karani. Za takie przestępstwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Dlatego oszukani powinni się zgłaszać na policję.

- Są sposoby, by namierzyć oszusta, nie tylko po numerze IP, a portal internetowy allegro doskonale z nami współpracuje - podkreśla rzecznik wojewódzkiej policji nadkomisarz Maciej Milewski.

Pod lupą

Europejskie Centrum Konsumenckie przestrzega:

  • Na stronie sklepu internetowego szukaj pełnych danych kontaktowych przedsiębiorcy. Jeśli umożliwia on osobisty odbiór towaru, to znak, że nie ma nic do ukrycia.
  • Wybieraj sklepy z certyfikatami zaufania, szukaj opinii o sprzedawcy.
  • Nie klikaj w link z e-maila, bo możesz paść ofiarą oszustwa. Trzeba wpisać podaną nazwę sklepu w wyszukiwarkę i dopiero kliknąć. Zdarza się, że pod znany sklep podszywa się oszust mający identycznie wyglądającą witrynę internetową.
  • Sprawdź bezpieczeństwo płatności. Na stronie internetowej sklepu szukaj kłódki, symbolizującej bezpieczne połączenia lub wybieraj płatność zwykłym przelewem. W trakcie transakcji sprawdzaj, czy masz bezpieczne połączenie (w protokole https – w polu adresu strony internetowej).
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska