Światowe Dni Młodzieży 2016. Młodzi rezygnują, bo ich rodzice boją się zamachu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca. Organizatorzy spodziewają się około 3 milionów uczestników.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca. Organizatorzy spodziewają się około 3 milionów uczestników. Andrzej Banaś [O]
W opolskich parafiach zmniejszyła się liczba chętnych do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży. Duszpasterze apelują, by - nie lekceważąc niebezpieczeństwa - jednak nie dać się zastraszyć.

Niektórzy księża sygnalizują, że grupy wyjeżdżających w ich parafiach się zmniejszają - przyznaje ks. Jarosław Staniszewski z opolskiego Centrum Światowych Dni Młodzieży.

- Strach przed atakiem terrorystycznym dał się odczuć też, gdy zaprosiliśmy na wyjazd do Krakowa młodzież z opolskiego OHP. Najczęściej boją się nie ci młodzi ludzie, ale ich rodzice. Do pewnego stopnia ta obawa, wynikająca z sytuacji w świecie, jest zrozumiała. Z drugiej strony, warto uwzględnić także korzyści, jakie młodzi ze spotkania w Krakowie wyniosą, jaką zyskają dzięki spotkaniu z chrześcijanami z całego świata motywację dla przemiany swojego życia.

Ks. Staniszewski przekonuje, że odpowiednie służby zrobią wszystko, co możliwe, by zapewnić uczestnikom Światowych Dni Młodzieży maksimum bezpieczeństwa.

- Nie tylko organizatorzy w Krakowie, także my, tutaj w Opolu jesteśmy stale w kontakcie z funkcjonariuszami ABW - dodaje.Pod kątem bezpieczeństwa w czasie wyjazdów na Górę św. Anny i potem do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem są też przygotowywani wolontariusze ŚDM.

- Szkolenia już się rozpoczęły i będą prowadzone do 30 czerwca - mówi Henryk Ferster, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. - Prowadzą je policja, nasz wydział oraz pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Przeszkolimy liderów, a oni przekażą tę wiedzę wszystkim wolontariuszom. Będą się uczyć nie tylko kierowania grupą na wypadek ewakuacji. Uczulimy ich także na stałe pilnowanie liczebności grup. Jeśli wolontariusz ma pod opieką 20 osób, będzie alarmował zarówno wtedy, gdy zauważy brak jakiegoś uczestnika, jak i fakt, że do grupy dołączył nieznajomy.
Ks. Łukasz Żaba, odpowiedzialny w Oleśnie za przygotowania do wyjazdu na ŚDM prowadzi zapisy do końca maja. Na razie na całotygodniowy wyjazd do Krakowa zapisało się 70 młodych parafian.

- Jak dotąd zrezygnowały pojedyncze osoby - mówi ks. Łukasz. - Nie lekceważmy niebezpieczeństwa. Ani my, ani służby. Ale też pamiętajmy, że dokładnie o to chodzi terrorystom, by nas zastraszyć. Trzeba po ludzku zrobić wszystko, by było bezpiecznie.

Co się zdarzy w Krakowie

Krakowska część Światowych Dni Młodzieży rozpocznie się 25 lipca (tego dnia będą tam zjeżdżać młodzi z całego świata). We wtorek, 26 lipca nastąpi oficjalne otwarcie; od środy, 27 lipca rozpoczną się katechezy z biskupami; 28 lipca przyjedzie do Krakowa papież Franciszek; w piątek planowane jest m.in. nabożeństwo drogi krzyżowej.

W sobotę rozpocznie się czuwanie z Ojcem Świętym, którego zwieńczeniem będzie niedzielna msza św. posłania. Od 20 do 25 lipca odbędą się dni w diecezjach. Do diecezji opolskiej przyjedzie 5,5 tys. młodych ludzi z wielu krajów.

Chętni na wyjazd do Krakowa powinni się zgłaszać w swoich parafiach lub u księży odpowiedzialnych w dekanatach za organizację wyjazdu. Tam załatwią wszelkie formalności. Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.botafe.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska