Światowy Dzień Chorego w Opolu. W niedzielę rozpoczęły się...

  Światowy Dzień Chorego w Opolu. W niedzielę rozpoczęły się obchody

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W niedzielę wieczorem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej odprawiono mszę za żyjących i zmarłych pacjentów hospicjum
  1/16
  przejdź do galerii

  W niedzielę wieczorem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej odprawiono mszę za żyjących i zmarłych pacjentów hospicjum „Betania”. ©Krzysztof Ogiolda

  W niedzielę wieczorem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej odprawiono mszę za żyjących i zmarłych pacjentów hospicjum „Betania”. Przed kościołem odbyła się kwesta.
  Liturgii przewodniczył, ks. dr Albert Glaeser, dyrektor „Sebas­tianeum Silesiacum” w Kamieniu Śl. Kazanie wygłosił Marian Niemiec, bis­kup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego i prezes Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, które prowadzi „Betanię”.

  - Choroba jest jak wypłynięcie na wzburzone morze - mówił. - Kiedy zadajemy sobie dramatyczne pytania: Czy muszę się poddać operacji? Czy muszę brać te wszystkie leki? Czy muszę iść do hospicjum?, wtedy potrzebuję pomocy Jezusa, życzliwych ludzi, którzy mi będą towarzyszyć oraz fachowej pomocy.
  Kościół wypełnili parafianie, ale także krewni pacjentów, pracownicy i przyjaciele „Betanii” oraz sami chorzy. Z Opola-Grudzic przyjechali państwo Anna i Manfred Syma.

  Zobacz galerię

  - Mąż jest poważnie chory, miał trzy operacje na onkologii – mówi pani Anna. - Co tu kryć, był już spisany na straty. Kiedy już nie dałam rady opiekować się nim w domu, został pacjentem „Betanii”. Nie chodził i nawet nie mówił. Był tam kilka miesięcy i postawiono go na nogi. Korzystamy z hospicjum domowego. Odwiedza nas zarówno pani doktor, jak i pielęgniarka. To jest ważne wsparcie medyczne, jak i psychologiczne.

  ZOBACZ TAKŻE: 1 procent podatku 2019 w PIT za 2018 roku. Jak rozliczyć po zmianach?

  Jak mówi Ewa Pudełko, pracownik socjalny „Betanii”, obecnie z hospicjum korzysta 17 pacjentów stacjonarnych. Kolejnych 40 osób - z opieki domowej. Zaś działająca tu poradnia medycyny paliatywnej przyjęła w ub.r. około 50 pacjentów i udzieliła 130 porad.

  Przed i po mszy św. odbywała się kwesta. Wzięli w niej udział m.in. Zofia i Jerzy Wilczyńscy z Zawady. - Tu ostatnie miesiące przeżyła moja bratowa - mówi pani Zofia. - Chcemy pomóc, bo warunki i opieka tu były naprawdę wspaniałe. To jest miejsce absolutnie zasługujące na wsparcie i szacunek.

  Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego - z inicjatywy Jana Pawła II – od 1992 roku.

  FLESZ - Oddając krew ratujesz życie

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Wideo