Światowy Raport Szczęścia 2023. Które miejsce w rankingu ONZ zajęła Polska? Co sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Który naród uważa się za najszczęśliwszy na świecie? Po raz kolejny Finowie stanęli na najwyższym podium.
Który naród uważa się za najszczęśliwszy na świecie? Po raz kolejny Finowie stanęli na najwyższym podium. Julia Avamotive / Pexels
Czy poczucie szczęścia wpływa na stan naszego zdrowia? Tak – działa m.in. na nasz układ krążenia i stan nerwów. Obniża poziom hormonów stresu i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału. Dlatego tak ważne jest dbanie o dobre samopoczucie. O tym, jak istotne jest szczęście, świadczy także fakt, że na zlecenie ONZ od lat powstaje raport opisujący samopoczucie ludzi na całym świecie. Sprawdź jego wyniki i poznaj najbardziej szczęśliwy naród.

Spis treści

Światowy Raport Szczęścia 2023. ONZ po raz kolejny zbadało, jak oceniamy jakość swojego życia

World Happiness Report 2023 to raport przygotowywany od ponad dziesięciu lat na zlecenie ONZ. Na podstawie danych z 137 krajów, specjaliści opracowują dokument przedstawiający ocenę jakości poziomu szczęścia przez obywateli poszczególnych państw na przestrzeni minionych trzech lat.

Celem raportu jest zwrócenie uwagi rządów poszczególnych krajów na szczęście i dobre samopoczucie obywateli. Według autorów zestawienia powinny być one brane pod uwagę, jako jedno z kryteriów prowadzonej przez nie polityki.

Jak czytamy w raporcie, rok 2022 był rokiem kryzysów, w tym trwającej pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie, światowej inflacji oraz szeregu lokalnych i globalnych kryzysów klimatycznych.

Dlatego sprawdzono, w jakim stopniu nasze szczęście zależne jest od negatywnych czynników globalnych. Co ciekawe, wyniki z tego okresu pokazały, że choć kryzysy wiążą się z niewątpliwymi kosztami, to mogą również ujawnić, a nawet budować poczucie wspólnoty.

Który naród uważa się za najszczęśliwszy? Polska znalazła się w pierwszej 40.

Przy powstawaniu raportu branych jest pod uwagę sześć aspektów (mierzonych w skali od 1 do 10), które składają się na średnią ocenę życia. Są to:

  • PKB na mieszkańca,
  • wsparcie społeczne odnoszące się do tego, czy ankietowany ma zaufaną osobę, do której może zwrócić się po pomoc,
  • oczekiwana długość życia w zdrowiu,
  • wolność dokonywania wyborów życiowych,
  • hojność mierzona wsparciem charytatywnym dowolnego celu w danym miesiącu,
  • wolność od korupcji.

Najwyższe miejsce, a tym samym tytuł najszczęśliwszego kraju, z notą 7,804 zajęła po raz szósty z rzędu Finlandia. Za nią uplasowały się kolejno Dania, Islandia i Izrael. Miejsca od 5 do 8 zajęły Holandia, Szwecja, Norwegia i Szwajcaria. Pierwszą dziesiątkę zamykają Luksemburg i Nowa Zelandia, a Austria i Australia zajmują 11. i 12. miejsce.

W zestawianiu najgorzej wypadły Sierra Leone, Liban i Afganistan, który uzyskał wyniki 1,859. Polska znalazła się na 39. pozycji na 137 badanych krajów, osiągając średni wynik na poziomie 6,260.

Pandemia COVID-19 a nasze poczucie szczęścia

Analiza raportu wykazała, że odczuwanie szczęścia jest zaskakująco odporne na zachodzące na świecie zmiany. Średnie światowe wyniki w latach pandemii COVID-19 (2020-2022) są tak samo wysokie, jak w latach 2017-2019. Finlandia plasuje się na pierwszym miejscu kolejny rok z rzędu, a rozdarte wojną Afganistan i Liban, pozostają dwoma najnieszczęśliwszymi krajami w badaniu.

Warto jednak zauważyć, że w latach 2020 i 2021 kraje próbujące powstrzymać transmisję wirusa, miały niższe wskaźniki śmiertelności bez ponoszenia kosztów kompensacji gdzie indziej, co z kolei przełożyło się na wyższe zaufanie społeczne.

Autorzy raportu podkreślają, że jednym z wyróżniających się wyników World Happiness Report 2022 był ogólnoświatowy wzrost życzliwości w 2020 r., a zwłaszcza w 2021 r. Dane z 2022 r. pokazują, że akty prospołeczne są nadal o około jedną czwartą częstsze niż przed pandemią.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Światowy Raport Szczęścia 2023. Które miejsce w rankingu ONZ zajęła Polska? Co sprawia, że jesteśmy bardziej szczęśliwi? - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska