Święcenia kapłańskie. W katedrze opolskiej otrzymało je w sobotę dwóch diakonów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja konsekrował w sobotę (30 maja) w katedrze ks. Łukasza Labusgę z parafii św. Piotra i Pawła w Chróścinie Op. oraz ks. Kamila Wockę z parafii św. Józefa Robotnika w Opolu – Wrzoskach. Pozostałych pięciu diakonów przyjęło święcenia w swoich rodzinnych parafiach.

Z powodu epidemii święcenia odbywały się – jak co roku w wigilię Zesłania Ducha Świętego - w sześciu miejscach, o 10.00 lub o 15.00.

- Dzień święceń jest dniem wielkiego obdarowania – mówił w katedrze bp Andrzej Czaja. - Za chwilę – drodzy Łukaszu i Kamilu – do Was będą się odnosić słowa: Ty jesteś kapłanem tak jak Melchizedek i to na wieki. To wielka łaska i wielka godność. Za chwilę staniecie się przyjaciółmi Jezusa. On będzie Was miał za przyjaciół. Czy wy nimi będziecie dla Niego w dużej mierze zależy od Was.

Biskup przypomniał kandydatom do święceń, że mają wychodzić do świata i przynosić owoc.
- Aby owoc był obfity, musicie obumierać, życie dawać. Cokolwiek będziecie czynić i mówić, trzeba w to wkładać siebie, swoje życie – dodał. - Kroczenie za Chrystusem oznacza często bycie tam, gdzie jest po ludzku trudno. Służcie ludziom z miłością, z oddaniem, żyjąc tym, czego nauczacie, bo najbardziej pociąga świadectwo.

Na początku święceń kandydaci zobowiązali się do głoszenia Ewangelii, sprawowania Eucharystii, przyrzekli modlić się nieustannie za lud oraz poświęcać się Bogu za zbawienie ludzi. Złożyli też na ręce biskupa przyrzeczenie czci i posłuszeństwa, wkładając ręce w jego otwarte dłonie.

Dzisiaj święcenia kapłańskie w diecezji opolskiej. Oto sylwe...

W czasie litanii do wszystkich świętych kandydaci do kapłaństwa modlili się leżąc na posadzce kościoła. Gest ten oznacza całkowite poświęcenie się Bogu. Po litanii biskup w milczeniu nałożył ręce na głowę każdego z kandydatów. Cisza towarzysząca temu gestowi oznacza, iż to sam Bóg konsekruje kapłanów. Po biskupie ręce na głowę nowo wyświęcanych włożyli wszyscy obecni w katedrze księża, podchodząc do klęczących kandydatów. Biskup opolski odśpiewał następnie modlitwę święceń, która dopełnia obrzęd.

Wyświęceni już młodzi księża ubrali z pomocą swoich proboszczów ornaty, a następnie biskup namaścił ich dłonie olejem krzyżma. Na koniec każdy z wyświęconych przyjął z rąk biskupa patenę z chlebem i kielich z winem i wodą. To znak, że odtąd będą oni sprawować Eucharystię. Na zakończenie liturgii święceń biskup każdemu z nowo wyświęconych przekazał znak pokoju.

Następnie nowo wyświęceni kapłani koncelebrowali razem z biskupem mszę św. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą przed obrazem Matki Bożej Opolskiej.

Łącznie w diecezji opolskiej święcenia przyjmuje w sobotę (30 maja) siedmiu diakonów:

  • Ks. Marcin Jaśkowski, z parafii św. Jana Chrzciciela w Raciborzu z rąk bpa Andrzeja Czai;
  • Krzysztof Kurzeja, z par. Wniebowzięcia Matki Bożej w Kępnicy (bp Rudolf Pierskała);
  • Łukasz Labusga, z par. św. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej (bp Andrzej Czaja);
  • Paweł Leżuch, z par. Trójcy Świętej w Kujawach–Zielinie (bp Rudolf Pierskała);
  • Damian Sklorz, z par. św. Joachima i św. Anny w Dziewkowicach (bp Paweł Stobrawa);
  • Szymon Supel, z par. MB Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu (bp Paweł Stobrawa);
  • Kamil Wocka, z par. św. Józefa w Opolu–Wrzoskach (bp Andrzej Czaja).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska