Święci będą zdjęci

  Magda Trepeta mtrepeta@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  XIX-wieczne wizerunki ewangelistów i doktorów Kościoła odkryte na suficie zabytkowej świątyni w Kluczu zostaną ściągnięte. Po renowacji zostaną oprawione i zawisną na ścianach jako obrazy.
  Komisja zajmująca się renowacją kościoła postanowiła, że strop nawy kościoła będzie oczyszczony i zakonserwowany. W listopadzie ubiegłego roku zdjęto z niego boazerię, pod którą ukazały się ponadstuletnie malowidła. W styczniu fragment płótna się odkleił. Wówczas okazało się, że pod spodem są jeszcze starsze obrazy, prawdopodobnie z 1748 roku, czasu powstania kościoła.
  - Sufit nad nawą jedynie zakonserwujemy, natomiast znad prezbiterium całe płótno zostanie zdjęte - zdradza plany konserwatorskie ksiądz Józef Żyłka, kustosz i proboszcz parafii w Kluczu. - Będziemy restaurować spodnią warstwę, na której widnieją niebieskie ornamenty. Uważam, że to świetne rozwiązanie, bo zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe malowidła z dwóch różnych epok.
  Wizerunki doktorów Kościoła: Augustyna, Hieronima, Ambrożego i Grzegorza oraz ewangelistów: Jana, Marka, Mateusza i Łukasza znajdują się właśnie nad prezbiterium. Po usunięciu płótna ze stropu zostaną odnowione i zawisną na ścianach świątyni.
  Proboszcz chciałby, żeby prace ruszyły już w czerwcu. Po Bożym Ciele w kościele zostanie ustawione rusztowanie. Na razie przygotowywane są procedury przetargowe na prowadzenie renowacji. Sfinansują ją gmina Ujazd, urząd marszałkowski i rada sołecka z Klucza. W sumie na ten cel przekazali 55 tysięcy złotych. Zdaniem księdza Żyłki taka kwota wystarczy, by sufitowi kościoła przywrócić dawny blask.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal