Targi nto - nowe

Święta bez alergii

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Zasiadając do suto zastawionego świątecznego stołu, pamiętajmy, że niektóre pokarmy mogą nam nie wyjść na zdrowie.

Do najczęstszych alergenów należą: czekolada, orzechy, jajka, cytrusy, z owoców - także kiwi, a nawet jabłka, mleko oraz jego przetwory, ryby.
- Alergię pokarmową określa się jako nieprawidłową reakcję organizmu człowieka na białka, które znajdują się w przyjmowanym pożywieniu - wyjaśnia dr Krystyna Kosowska, specjalista alergolog z poradni w Głubczycach. - W zasadzie jednak każdy środek spożywczy może być przyczyną uczulenia. Alergia pokarmowa najczęściej manifestuje się zmianami skórnymi: świądem, pojawieniem się bąbli pokrzywkowych, zaczerwienieniem. Mogą się też dołączyć objawy ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty. Zdarza się również, że dochodzi do bardzo ostrej reakcji - w postaci ataku astmy oskrzelowej, nasilenia alergicznego nieżytu nosa lub pojawienia się zespołu alergii jamy ustnej. Objawia się on tym, że po spożyciu uczulającego pokarmu odczuwa się: świąd, pieczenie i obrzęk okolic jamy ustnej.

Nadal mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że częstymi uczulaczami są też konserwanty dodawane do produktów żywnościowych. Np. należą do nich siarczyny, występujące w suszonych owocach - środek ten może wywołać ciężkie zaostrzenie astmy, a nawet spowodować śmierć. Alergenem bywa tartazyna - żółty barwnik dodawany do niektórych produktów - a także benzoesan i glutaminian sodu, występujące w suszonych grzybach i owocach. Substancje te są oznaczane na opakowaniach towarów symbolem E, więc warto sprawdzić przed zakupem, ile jest tych składników.

- Są też substancje ukryte, które dodaje się do potraw, ale producent nie ujawnia ich na opakowaniu - podkreśla dr Kosowska. - Należą do nich salicyliany i aminy biogenne. Mogą się one znaleźć w rybach, szynce gotowanej, bekonie, przyprawach i w cytrusach. Czasem, szczególnie dotyczy to amin, nie są one wynikiem dodawania przez przemysł, tylko pojawiają się samoistnie. W każdym z tych przypadków mogą one dawać reakcje uczuleniowe, a ich konsument nie ma wtedy pojęcia, dlaczego nagle źle się poczuł.
LICZMY KALORIE (W 100 G POTRAWY)
barszczyk czerwony         20,11
uszka z grzybami         402,7
zupa grzybowa         31,07
ryba smażona         204,57
karp w galarecie         89,93
pierogi z kapustą         139,83
pierogi z grzybami         251,87
śledzie w oliwie         361
kluski z makiem         376,8
kutia         281,25
schab pieczony ze śliwkami         207,63
bigos         116,96
sernik         240,4
piernik         353,3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska