Świetny występ opolskich pływaczek na mistrzostwach Polski w Ostrowcu

Sonia Bochyńska (Junior Kluczbork) jest tegoroczną maturzystką. W ostatnich miesiącach nauka była dla niej najważniejsza i stąd jej forma na mistrzostwa była niewiadomą. Zdołała jednak zdobyć srebrny medal na 100 metrów stylem dowolnym. fot. Sebastian Stemplewski
Osiem medali: złoty i siedem srebrnych zdobyły reprezentantki naszego regionu na mistrzostwach Polski w Ostrowcu. To wspaniały wynik.

Czterodniowa impreza w Ostrowcu była niezwykle udana dla naszych reprezentantek. Przypomnijmy, że w pierwszych dwóch dniach na koncie naszych zawodniczek były cztery srebrne medale.

Dwa zdobyła indywidualnie zawodniczka Zrywu Opole Paula Żukowska (na 200 m stylem motylkowym i 400 m stylem zmiennym), a kolejne dwa wywalczyła wraz z koleżankami ze Zrywu: Natalią Pawlaczek, Aleksandrą Nowacką i Joanną Stawicką w sztafetach 4x200 oraz 4x100 m stylem dowolnym.

Dla 16-letniej Żukowskiej priorytetem był start na 400 m stylem zmiennym. Już wcześniej na tym dystansie osiągnęła minimum na mistrzostwa świata seniorek, ale musiała je potwierdzić w Ostrowcu. Zrobiła to i jako pierwsza zawodniczka w historii z naszego regionu pojedzie na mistrzostw świata.

Żukowska została prawdziwą multimedalistką mistrzostw i wyraźnie "polubiła" drugie miejsce na podium. Zajęła je również w weekendowych wyścigach na 400 i 800 m stylem dowolnym. Nasza zawodniczka dwukrotnie przegrywała z niezwykle utalentowaną 14-letnią Donatą Kilijańską. Na 400 m Żukowska miała czas 4.17,66 i straciła pół sekundy do zwyciężczyni. Na dystansie dwukrotnie dłuższym osiągnęła czas 8.55,44 i przegrała z Kilijańską o ponad 3,5 sek.
Jak srebro to srebro. Z tego trendu "nie wyłamała" się Sonia Bochyńska (Junior Kluczbork). Tegoroczna maturzystka była druga na 100 m stylem dowolnym (czas 57.19). Czwarte miejsce na tym dystansie zajęła 16-letnia Pawlaczek, której do podium zabrakło zaledwie 0,25 sek. Bochyńska była ponadto czwarta na 50 m motylkiem. Na tym samym dystansie na 8. miejscu finiszowała inna tegoroczna maturzystka - Nowacka, która była też dwukrotnie 6. na 100 m motylkiem i 800 m stylem dowolnym.

Zadowolony może być też 18-letni Maciej Stachura (Zryw), który choć zajął 12. miejsce na 200 m stylem klasycznym, to osiągnął minimum na mistrzostwa Europy juniorów, na które pojadą też Żukowska i Pawlaczek.

Wszystko co najważniejsze dla opolskiej ekipy wydarzyło się podczas ostatniej konkurencji mistrzostw - sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Opolanki płynęły w składzie: Żukowska, Nowacka, Natalia Poloczek i Pawlaczek. Na pierwszej zmianie grzbietem Żukowska miała taki sam czas jak Otylia Jędrzejczak (AZS Warszawa), ale cztery zawodniczki specjalizujące się w stylu grzbietowym popłynęły szybciej.

Nowacka na swojej zmianie miała drugi czas, a Poloczek szósty. Po trzech zmianach zawodniczki Zrywu były dopiero czwarte (Słowianka Gorzów miała czas lepszy o ponad 4,5 sek.) i wydawało się, że złoto jest tylko w sferze marzeń. Wspaniale popłynęła jednak Pawlaczek, która miała zdecydowanie najlepszy czas na swojej zmianie.

Ogółem opolanki miały wynik 4.19,38 i wyprzedziły zawodniczki Słowianki o 0,4 sek. Na koniec "srebrnych" zawodów zdobyły więc najcenniejszy medal.