Święto Mostu i Żeliwa rusza w piątek w Ozimku

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Organizatorzy liczą, że mieszkańcy, jak w roku poprzednim, przebiorą się w stroje z epoki.
Organizatorzy liczą, że mieszkańcy, jak w roku poprzednim, przebiorą się w stroje z epoki. Archiwum SDMP
Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi już po raz drugi organizuje w Ozimku Święto Mostu i Żeliwa. W programie m.in. barwny korowód w strojach z epoki, inscenizacje, jarmark, pokaz zawodów tradycyjnych i zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi. Impreza rozpoczyna się dziś i potrwa do niedzieli.

- Mamy nadzieję, że to drugie święto mostu będzie jeszcze atrakcyjniejsze od poprzedniego. Program imprez jest bogatszy niż rok temu, a my liczymy też na zdecydowanie większą liczbę gości. W ubiegłym roku odwiedziło nas około dwa i pół tysiąca osób, wygląda na to, że podczas drugiej edycji imprezy ta liczba wzrośnie. Zapowiedzieli się goście z całej Polski – mówi Tomasz Józef Juros, prezes Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi.

Najważniejszy dzień imprezy to sobota. - O godz. 13 w zabytkowych wnętrza kościoła ewangelickiego odbędzie nabożeństwo ekumeniczne. Potem zaplanowaliśmy barwny korowód historyczny, który przemaszeruje spod kościoła w okolice mostu wiszącego – mówi prezes Juros. - Liczymy na to, że wielu mieszkańców przebierze się w stroje z epoki, bo w tym roku kilka miesięcy temu rozpisaliśmy konkurs na stroje historyczne – dodaje.

Kolejnym punktem będzie składająca się z trzech aktów inscenizacja.

Podczas imprezy odbędzie się także koronacja nowego Króla Kurkowego wyłonionego podczas zawodów strzeleckich.
Na niedzielę zaplanowano pokazy musztry regimentów pruskich i Bractwa Strzelców Hutniczych. O 15 natomiast odbędzie się - podobnie jak w ubiegłbym roku - bitwa o most. - Nie jest to wydarzenie historyczne i nie ma ono swojego odzwierciedlenia w historii, ale to tak barwna impreza, że postanowiliśmy ja zorganizować po raz drugi – mówi Tomasz Jutros. - W zeszłym roku zmagania atakujących most regimentów pruskich i broniących go strzelców hutniczych obserwowało kilkaset osób - dodaje.

Święto Mostu i Żeliwa to także trzy dni dobrej muzyki, biesiady i jarmarków.- W niedzielę będzie też parada starych samochodów i motocykli, a w okolicy mostu pojawią się najróżniejsze stoiska, np. z rzemieślnikami pokazującymi dawne zawody. Na pewno znów będzie kowal i garncarz. Samemu można będzie wykuć gwoźdź, albo ulepić garnek – zapowiada Juros.

W tym roku na czas święta po drugiej stronie mostu powstanie też dymarka śląska. To prymitywny piec hutniczy. - W sobotę załadujemy go węglem drzewnym i rudą darniową. Będzie potem pracował całą noc. Rozbierzemy go w niedzielę mając nadzieję, że w środku znajdziemy łupę żelaza gąbczastego – zdradza Juros.

Szczegółowy program imprezy można znaleźć na plakatach i na stronie www.ozimek.pl oraz www.sdmp.ayz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska