Święto Niepodległości w Opolu. Opolanie świętują 99. rocznicę odzyskania niepodległości

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Święto Niepodległości w Opolu.
Święto Niepodległości w Opolu. Sławomir Mielnik (o)
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy św. za ojczyznę w katedrze, po niej - około południa - opolanie przeszli pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego

Tam rozpoczęła się uroczystość patriotyczna, w której wzięli udział opolscy parlamentarzyści, wojewoda, marszałek, biskup, przedstawiciele samorządów, wojsko i mieszkańcy, którzy przyszli na Pl. Wolności całymi rodzinami.

- Dziś po raz 99. spotykamy się by uroczyście upamiętnić i oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Pamiętamy, że choć na 123 lata nasz kraj zniknął z mapy Europy i świata, to duch w narodzie nigdy nie zginął – mówiła Katarzyna Czochara, posłanka PiS.

Próbowała też w swoim wystąpieniu odpowiedzieć na pytanie, czym jest patriotyzm dzisiaj.
- Myślę, że gdyby stanęli przed nami ci, którzy przed laty o niepodległość walczyli i mieli nam do przekazania kilka słów, to byłoby to właśnie: „Bóg, honor i Ojczyzna”- dodała.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa, przypomniał słowa Cypriana Kamila Norwida.
- Jak to pięknie ujął „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Dlatego Święto Niepodległości jest dumą wszystkich Polaków. Piękne w nim jest to, że skupienia pod narodową flagą tworzymy ponad wszystkimi podziałami największą wartość niepodległej: silną, suwerenną, obywatelską wspólnotę. Tu na Śląsku Opolskim wspólnota jest szczególnie silna i to my jako jedni z pierwszych pokazaliśmy jak tę wspólnotę budować – mówił Ogłaza.

Wspominał też tych, którzy za naszą ojczyznę walczyli: - Pamiętamy, że zarówno w 1918 roku jak i teraz wielkie zasługi na drodze wolności oddali Polsce nie tylko wybitni przywódcy, ale także zwyczajni obywatele RP, którzy wiernie służyli i na dal służą swojej ojczyźnie. Wielkie zbiorowe dzieło niepodległości nakłada na nas i kolejne pokolenia ważne powinności. Nasze dziedzictwo uczy nas, że powinniśmy troszczyć się i szanować własne państwo – stwierdził.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, przypomniał z kolei, że wolność – jak historia pokazuje - można szybko utracić. - Żeby do tego nie doszło trzeba o nią dbać każdego dnia. Patriotyzm XXI wieku to dbałość każdego Polaka o swoją ojczyznę. To wspólna praca na rzecz społeczeństwa. Z punktu widzenia samorządowca to stwarzanie obywatelom dobrych warunków pracy, nauki i godnego życia. Jako miasto i region będziemy niezłomni w dążeniu do osiągnięcia tego celu – mówił Wujec.

Podczas uroczystości pod pomnikiem wręczono także odznaczenia wojskowe, odbył się także m.in. apel pamięci, salwa honorowa, defilada pododdziałów, pokaz musztry paradnej i uroczysta sesja Rady Miasta Opola podczas, której przyznano kolejne odznaczenia.
Na 18.00 w Filharmonii Opolskiej zaplanowano uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości. Orkiestra FO pod dyrekcją Przemysława Neumanna zagra utwory kompozytorów polskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska